Posłowie przyjęli większość postulatów przedsiębiorców

Agnieszka Berger
opublikowano: 21-06-2004, 00:00

Sejm uchwalił w piątek prawo telekomunikacyjne. Przyjął większość poprawek Komisji Infrastruktury. Ale nie wszystkie...

Posłowie uchwalili w piątek gruntowną nowelizację prawa telekomunikacyjnego dostosowującą polskie przepisy do unijnych dyrektyw. Regulacje budzące największe emocje branży Sejm przyjął zgodnie z ubiegłotygodniową rekomendacją Komisji Infrastruktury (KI). Z jednym wyjątkiem. Wbrew zaleceniom komisji, a zgodnie z oczekiwaniami przedsiębiorców i rządu, Sejm usunął z ustawy zapis zobowiązujący operatorów do zawierania z abonentami odrębnych umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych o podwyższonej opłacie (np. połączeń 0 700 czy SMS premium).

Zgodnie z rekomendacją KI i postulatami firm telekomunikacyjnych, posłowie wykreślili z ustawy zapis o obowiązku rejestracji użytkowników telefonów komórkowych w systemie pre-paid, który znalazł się w projekcie rządowym. Ograniczyli też, jak tego oczekiwali operatorzy, maksymalny poziom opłaty na tzw. fundusz usługi powszechnej (przeznaczony na dofinansowanie deficytowych inwestycji infrastrukturalnych Telekomunikacji Polskiej) z 3 do 1 proc. przychodów dużych telekomów (powyżej 4 mln zł obrotu). Wprawdzie przedsiębiorcy postulowali obniżenie maksymalnej składki do 0,3 proc., ale branża i tak ma powody do zadowolenia, zwłaszcza że Sejm obciął też obowiązkową opłatę administracyjną (na finansowanie działalności regulatora) z 0,1 do 0,05 proc. przychodów.

— Bardzo duża część postulatów środowiska telekomunikacyjnego została zrealizowana — przyznaje Maciej Rogalski, szef departamentu prawnego Polskiej Telefonii Cyfrowej i wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Posłowie przyjęli też poprawkę do ustawy, w myśl której Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) będzie organem rejestrującym dla firm telekomunikacyjnych wykorzystujących wskazane w ustawie technologie cyfrowe. Oznacza to, że KRRiT będzie miała wpływ na przydział częstotliwości mediom cyfrowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Posłowie przyjęli większość postulatów przedsiębiorców