Potencjał zwyżek surowców stopniał poniżej 5 proc. (ANALIZA TECHNICZNA)

Trwające na rynkach surowcowych zwyżki należy traktować raczej jako techniczną korektę wcześniejszej bessy niż nową hossę, a to oznacza, że ich potencjał jest na wyczerpaniu, ostrzega analiza techniczna.

Długoterminowy kanał spadkowy, widoczny na wykresie surowcowego indeksu CRB
Zobacz więcej

Długoterminowy kanał spadkowy, widoczny na wykresie surowcowego indeksu CRB pb.pl, Bloomberg

Od początku roku surowcowy indeks CRB zyskał 14 proc., po tym jak spadkiem zamknął cztery z pięciu wcześniejszych lat. Napędzane 50-procentowym skokiem cen ropy naftowej, 23-procentowym umocnieniem miedzi oraz 9-procentową zwyżką cen złota odbicie na rynkach surowcowych prawdopodobnie jednak dobiega końca, ostrzega analiza techniczna wykresu CRB. Wszystko dlatego, że indeks znalazł się mniej niż 5 proc. poniżej górnego ograniczenia kanału spadkowego, w ramach którego poruszał się od wejścia w bessę w 2011 r.

Podstawowym scenariuszem pozostaje sięgnięcie w krótkim do średniego terminie przez CRB górnego ograniczenia formacji, co oznaczałoby zwyżkę do 446 punktów, czyli o kolejne 4-5 proc. Na tym jednak potencjał zwyżkowy wskaźnika się wyczerpuje, a to oznacza, że po ewentualnej konsolidacji mógłby on wrócić do nadrzędnej tendencji spadkowej.

W takim wypadku przecena mogłaby sięgnąć dolnego ograniczenia kanału, leżącego obecnie na wysokości 384 punktów, czyli o 10 proc. poniżej bieżących notowań. Wsparcie to jednak opada wraz z upływem czasu, a to oznacza ryzyko przetestowania przez indeks dna z grudnia 2015 r., znajdującego się na wysokości 371 punktów, o 13 proc. poniżej obecnych notowań. Taki dość niekorzystny scenariusz mógłby zostać zakwestionowany dopiero w wypadku wyjścia indeksu z kanału górą, czyli przełamania oporu leżącego obecnie na wysokości 446 punktów.


Długoterminowy kanał spadkowy, widoczny na wykresie surowcowego indeksu CRB. Źródło: pb.pl, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Potencjał zwyżek surowców stopniał poniżej 5 proc. (ANALIZA TECHNICZNA)