Powrót większej zmienności

Adam Stańczak, analityk DM BOŚ
opublikowano: 12-07-2021, 07:54

Poniedziałkowe wyłączenie z gry Wall Street spowodowało, iż w zakończonym tygodniu emocje i zmienność musiały skupić się w drugiej połowie tygodnia. W istocie brak sesji w USA na starcie tygodnia zaowocował ograniczeniem zmienności w pierwszej połowie i skokiem zmienności w drugiej.

Graczy na świecie zaniepokoiło ryzyko powrotu ograniczeń sanitarnych po decyzji władz japońskich, iż Igrzyska Olimpijskie odbędą się jednak bez udziału publiczności. W istocie w czwartek impuls z Japonii połączył się z danymi makro z USA, które odczytem ISM dla usług potwierdziły znane wcześniej ostrzeżenia, iż dynamika odbicia po pandemicznym reżimie sanitarnym słabnie, a szczyt dynamiki wzrostu gospodarka ma już za sobą. Powyższe zmienne uzupełniły się ze spadkiem rentowności długu, co zostało przez graczy na rynkach akcji przyjęte jako sygnał wzrostu awersji do ryzyka. Konsekwencją były solidarne tąpnięcia na większości rynków akcji, które znalazły jednak przeciwwagę w notowaniach piątkowych. Bilansem tygodnia o podniesionej zmienności są skromne zmiany średnich, które części indeksów starczyły do wyznaczenia nowych rekordów w trendach i nowych historycznych maksimów.

Z perspektywy końca tygodnia zasadnym wydaje się uznanie, iż część zeszłotygodniowego zamieszania miało swoją genezę w fazie przejściowej, w jakiej znalazły się rynki. Koniec spotkania z danymi makro tradycyjnie publikowanymi na starcie miesiąca jeszcze nie ustąpił miejsca spotkaniu z wynikami kwartalnymi spółek i stąd skupienie na obawach przed efektami wzrostu zakażeń nowymi wariantami wirusa. Ryzyka związanie z tzw. wariantem Delta są oczywiste od kilku tygodni, więc w pełni zrozumiałe jest, iż rynek już wyceniał wcześniej obawy części inwestorów. Warto zatem spokojnie potraktować zamieszanie wokół kolejnych fal pandemii i skupić się jednak na tym, co rynkom najbliższe. W środku zaczynającego się tygodnia o uwagę graczy będą walczyły już sezon publikacji wyników kwartalnych, które na Wall Street tradycyjnie zacznie sektor bankowy, i wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej w Kongresie, który podsumuje i zaprezentuje perspektywy polityki monetarnej amerykańskiego banku centralnego. Nikt nie oczekuje niespodzianek, ale warto spodziewać się większej zmienności.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Z punktu widzenia strategii obecności na rynkach zagranicznych w sezonie publikacji wyników warto skupiać się raczej na szerszym obrazie niż poszczególnych raportach, które zapewne podniosą zmienność. Wall Street i inne rynki wchodzą w sezon publikacji wyników kwartalnych na historycznych maksimach, co zawsze niesie ryzyka realizacji zysków lub braku poważnej odpowiedzi na dobre treści ze strony spółek. Oczekujemy, iż spółki zaprezentują znane inwestorom pola ryzyk, w których problemy z cenami materiałów i zatkaniem się łańcuchów dostaw łączą się z brakiem dostępności pracowników, ale też zaprezentują dobre perspektywy średniookresowe. Stale zakładamy, iż hossa na rynkach rozwiniętych nie powiedziała ostatniego słowo, choć widzimy też ryzyko przedłużenia trendów bocznych na kolejnych kilkanaście tygodni. W naszej opinii pozycjonowanie się pod dobrą końcówkę roku pozwala traktować spadki jako korekty, a wzrosty jako okazje do trzymania się obowiązujących trendów. Scenariuszem bazowym pozostaje oczekiwanie wyższych poziomów cenowych w IV kwartale przy zgodzie na wakacyjne wyciszenie w III kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane