Praca szuka księgowych

opublikowano: 19-02-2023, 20:00
aktualizacja: 21-02-2023, 19:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wyspecjalizowana w outsourcingu księgowym ASB Group w pięć lat urosła w Polsce pięciokrotnie. Widzi rosnący popyt na usługi, bo na rynku brakuje specjalistów

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są trendy na rynku usług księgowych,
  • co przejęła w Polsce wywodząca się z Czech ASB Group i w jakim tempie się rozwija,
  • co wpływa na popyt na księgowych

Księgowość stereotypowo kojarzy się ze statecznym zajęciem, ale w branży nie ma nudy. Na początku roku w outsourcingu usług księgowych doszło do sporego przejęcia. Wywodząca się z Czech ASB Group, świadcząca przede wszystkim usług outsourcingu księgowego, przejęła od Polskiej Grupy Audytorskiej (PGA) zespół 25 specjalistów, działających wcześniej pod szyldem PGA Accounting.

- To była transakcja wpisująca się w strategie obu firm. Nie można jednocześnie świadczyć temu samemu klientowi usług księgowych i audytowych. PGA Accounting, które w ostatnich latach szybko zwiększało skalę, chciało unikać konfliktu interesów, a jednocześnie mogło skorzystać na dostępie do naszych specjalistów od doradztwa podatkowego. My natomiast dzięki transakcji znacznie zwiększyliśmy skalę biznesu i powiększyliśmy się o biuro w Płocku, zyskując dostęp do nowych klientów - i pracowników w tym mieście, a na rynku księgowym o specjalistów coraz trudniej - tłumaczy Przemek Oleksy, dyrektor zarządzający ASB Group.

Dynamiczny wzrost:
Dynamiczny wzrost:
ASB Group, której dyrektorem zarządzającym w Polsce jest Przemek Oleksy, rośnie o ponad 20 proc. rocznie. Pomaga jej rosnący popyt na usługi outsourcingu księgowego, wywołany niedoborem specjalistów na rynku.
Marek Wiśniewski

Trendy w księgowości

W ramach transakcji barwy firmowe zmieniło 25 specjalistów. W efekcie ASB Group zatrudnia teraz ok. 230 osób w biurach w Warszawie, Wrocławiu, Toruniu i Płocku. Jeszcze pięć lat temu, nim ASB zrealizowało pierwsze spore przejęcie i wchłonęło doradców z firmy Taxplan, dla grupy pracowało w Polsce nieco ponad 50 osób.

- Widzimy w ostatnich latach spore zmiany na rynku usług księgowych. Najważniejsza jest taka, że dużym firmom coraz trudniej pozyskać specjalistów od obsługi księgowej, którzy będą chcieli pracować dla nich etatowo, w modelu in-house. To po prostu nie jest zajęcie, które przyciąga wielu młodych ludzi, a popyt na księgowych jest spory. To sprawia, że wiele firm jest zwyczajnie zmuszonych do wyoutsourcowania swojej księgowości i robi to nie ze względu na oszczędności, tylko na brak specjalistów - mówi Przemek Oleksy.

Szef polskiego ASB przekonuje, że firmy outsourcingowe, w których nie pracuje się cały czas dla tego samego klienta i ma się możliwość awansu w strukturach, są bardziej atrakcyjne na rynku pracy.

- Oferują też oczywiście wyższe wynagrodzenia i przede wszystkim nowoczesne rozwiązania informatyczne, które usprawniają prace, a na których wdrożenie wielu firm albo nie stać, albo nie jest to dla nich priorytetem. Specjalistów w branży jednak brakuje, dlatego właśnie w ostatnich latach otwieraliśmy biura i przejmowaliśmy firmy poza Warszawą. Do końca tego roku nasz zespół powinien się powiększyć do ok. 260 osób - mówi Przemek Oleksy.

Okiem konkurenta
Na rynku trudno o księgowych
Edward Nieboj
partner zarządzający departamentem outsourcingu, Grant Thornton

Od dłuższego czasu obserwujemy trudności w zatrudnieniu osób o wysokich kwalifikacjach księgowych czy płacowych, dobrze poruszających się w gąszczu polskich przepisów w tych specjalizacjach. Prawdopodobnie zawody te są postrzegane, zwłaszcza przez ludzi młodych, jako mniej atrakcyjne, są to też profesje wymagające ciągłego kształcenia i doskonalenia kompetencji. Przyczyną jest też być może ciągle rosnąca liczba centrów usług, obsługujących procesy finansowe dla firm międzynarodowych. O osoby z wykształceniem rachunkowym czy podatkowym rywalizuje coraz większa grupa pracodawców. Niewątpliwie organizacjom takim jak nasza, zatrudniającym w samym outsourcingu ponad 300 osób, łatwiej jest przyciągnąć najlepszych kandydatów. O wiele trudniej zbudować atrakcyjną ofertę dla pracowników w przypadku wewnętrznych, często kilkuosobowych działów księgowości. Ostra konkurencja na rynku pracy skutkuje też większą rotacją pracowników. Firmy są coraz bardziej świadome, że utrata nawet jednej kluczowej osoby w tak mały zespole może spowodować duże perturbacje i istotne ryzyko.

Popyt na outsourcing

ASB Group w 2021 r. (ostatnie dostępne w KRS dane) miało 28,1 mln zł przychodów, czyli o prawie 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk netto grupy urósł niemal o połowę, do 5,3 mln zł. Jeszcze pięć lat temu obroty grupy w Polsce nie przekraczały 10 mln zł.

- W ubiegłym roku nasze przychody sięgnęły 46,4 mln zł. Ponad połowa pochodzi z usług księgowych, spory udział w wyniku ma też doradztwo podatkowe oraz usługi korporacyjne i powiernicze. Rośniemy w ostatnich latach w tempie ok. 20 proc. rocznie, w ubiegłym roku było ono jeszcze wyższe. W tym roku spodziewamy się wzrostu przychodów o ok. 25 proc. - zapowiada dyrektor zarządzający ASB Group w Polsce.

Poznaj program konferencji online “Controlling finansowy 2023”, 18 maja 2023 >>

Na rynku usług księgowych największą skalę mają duzi gracze z branży doradczo-audytorskiej, przede wszystkim tzw. wielka czwórka, a także międzynarodowe grupy, jak Vistra.

- My jako grupa jesteśmy skoncentrowani wyłącznie na rynkach Europy Środkowej, więc teraz mamy być może większy apetyt na inwestycje w rozwój niż gracze o charakterze globalnym. Obsługujemy głównie duże międzynarodowe firmy, w pierwszym rzędzie z rynku nieruchomości komercyjnych, na którym sporo się dzieje mimo spowolnienia gospodarczego. Koniunktura w branży jest dobra i jej konsolidacja przyspiesza - mniejszym firmom księgowym trudno jest konkurować bez inwestycji w oprogramowanie, coraz większym problemem jest też w nich sukcesja - mówi Przemek Oleksy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane