Premia za ryzyko inwestowania w Polsce blisko 4-letniego szczytu (WYKRES DNIA)

Po pierwszej negatywnej reakcji na brexit rentowności obligacji skarbowych polskiego rządu nie mają dużego potencjału zwyżek, oceniają zarządzający.

Różnica między rentownościami obligacji 10-letnich polskiego i niemieckiego rządu, interpretowana jako premia za ryzyko inwestowania w polskie aktywa
Zobacz więcej

Różnica między rentownościami obligacji 10-letnich polskiego i niemieckiego rządu, interpretowana jako premia za ryzyko inwestowania w polskie aktywa Bloomberg

Relatywnie spokojnie reaguje rynek obligacji skarbowych polskiego rządu na wynik brytyjskiego referendum, przesądzający o wyjściu z Unii Europejskiej. Około południa rentowności papierów 10-letnich zwyżkują o 19 punktów bazowych, do 3,21 proc., co przy tąpnięciu rentowności analogicznych niemieckich papierów do minus 0,08 proc. daje skok premii za ryzyko inwestowania w Polsce do 3,30 proc. To nieco mniej niż wynosiła ona półtora tygodnia temu, kiedy znalazła się najwyżej od blisko czterech lat (3,32 proc.). W reakcji na podwyższoną zmienność ministerstwo finansów odwołało poniedziałkową aukcję obligacji.

Zdaniem Konrada Augustyńskiego, zarządzającego funduszami obligacji PZU TFI, łączny wzrost rentowności polskich 10-latek może w ciągu kilku dni wynieść 45 punktów bazowych. To oznaczałoby sięgnięcie pułapu 3,45 proc., nie notowanego od dwóch lat, jeśli nie liczyć krótkotrwałych eksplozji zmienności w czasie kryzysu wokół trybunału konstytucyjnego. Skok rentowności zapewne będzie okazją do zakupów, jednak geopolityka oraz czynniki krajowe będą ciążyć, ocenił Konrad Augustyński w wypowiedzi dla agencji Bloomberg.

W umiarkowanym tonie wypowiada się także Krzysztof Izdebski, zarządzający Union Investment TFI. Jego zdaniem rentowności powinny ustabilizować się w okolicach 3,25 proc., gdzie dotarły w pierwszej reakcji na wyniki referendum. Choć w krótkim terminie polskie papiery są bardziej podatne na zawirowania od pozostałych obligacji z regionu, to jednak osłabienie złotego powinno pozytywnie wpływać na gospodarkę i tym samym wesprzeć rynek papierów dłużnych, ocenił specjalista w komentarzu dla Bloomberga.


Różnica między rentownościami obligacji 10-letnich polskiego i niemieckiego rządu, interpretowana jako premia za ryzyko inwestowania w polskie aktywa. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Premia za ryzyko inwestowania w Polsce blisko 4-letniego szczytu (WYKRES DNIA)