Rząd ogłosił zmiany w walce z pandemią i w Polskim Ładzie

opublikowano: 21-01-2022, 11:14
aktualizacja: 21-01-2022, 12:18

W piątek w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Politycy ogłosili nowe decyzje dotyczące walki z pandemią i zmian w Polskim Ładzie.

Mateusz Morawiecki zapowiedział zwiększenie liczby łóżek covidowych w polskich szpitalach i liczby wykonywanych testów. Od 27 stycznia w aptekach mają być dostępne darmowe testy antygenowe, które będą wykonywane bez skierowania.

Szef rządu dodał, że osoby powyżej 60. roku życia po pozytywnym teście będą badane w ciągu 48 godzin przez lekarza pierwszego kontaktu, w razie konieczności także w swoich domach.

Premier powtórzył deklarację dotyczącą zmiany trybu pracy na zdalny lub hybrydowy w administracji publicznej. Z podobnym apelem zwrócił się do przedsiębiorców.

Mateusz Morawiecki wspomniał także o nowej formule Rady Medycznej (w ubiegłym tygodniu z członkostwa w tym gremium zrezygnowało 13 z 17 ekspertów), która zostanie przekształcona w Radę ds. COVID-19. W jej skład mają wejść nie tylko lekarze.

Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, okres kwarantanny i izolacji zostanie skrócony z 10 do 7 dni, aby pracownicy mogli szybciej wracać do swoich obowiązków po przebyciu zakażenia.

Szef rządu poruszył także temat zmian w Polskim Ładzie. “Nie przymykamy oczu na potknięcia, zażądałem od Ministerstwa Finansów szybkiego wprowadzenia różnych korekt” - stwierdził.

Premier zapowiedział, że ulga dla klasy średniej będzie obowiązywać w przypadku dochodów w maksymalnej wysokości 12 800 zł brutto miesięcznie. Dotychczas górny limit sięgał 11 141 zł brutto.

Zmianą będzie również “rozciągnięcie” uprawnienia do ulgi dla klasy średniej m.in. na emerytów i rencistów, nauczycieli akademickich oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. Rząd obiecuje również dodatkowe wsparcie dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami.

“Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w nowym systemie otrzyma wyższe lub takie samo wynagrodzenie, zarabiając do 12 800 zł brutto, to wprowadzamy możliwość rozliczenia się na zasadach z 2021 roku. Jeśli okaże się, że 2022 roku status danej osoby pogorszy się chociaż o złotówkę, to będzie można się zwrócić o wyrównanie” - zadeklarował Morawiecki.

Adam Niedzielski stwierdził, że wariant Omikron realnie stanowi ok. 30 proc. nowych infekcji w Polsce. Według ministra zdrowia, najbardziej pesymistyczny scenariusz to nawet 140 tys. zakażeń dziennie w lutym. Optymistyczne szacunki to 60-70 tys. nowych infekcji dziennie.

“Musimy przygotować infrastrukturę szpitalną na taki skok zakażeń, którego wcześniej w Polsce nie było” - mówił na konferencji Niedzielski.

W piątek liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrosła do rekordowego poziomu od początku pandemii (36 665).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane