Premier: obniżamy podatek CIT, aby przedsiębiorcy mieli więcej paliwa na rozwój

PAP
opublikowano: 15-04-2018, 17:48
aktualizacja: 15-04-2018, 17:51

Obniżamy podatek CIT do 9 proc., aby przedsiębiorcy mieli więcej paliwa na rozwój i inwestycje - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też złożenie do Sejmu specustawy, która przyśpieszy budowę mieszkań.

Premier Morawiecki, podczas spotkania w Krakowie z mieszkańcami, zwrócił uwagę, że zapowiedziane w sobotę obniżenie podatku CIT, będzie obowiązywało wszystkich przedsiębiorców, którzy nie osiągają obrotów wyższych niż ok. pięć milionów zł. "Robimy to po to, aby przedsiębiorca miał więcej paliwa na rozwój i inwestycje" - wyjaśnił.

Jego zdaniem rząd tworzy najlepsze warunki podatkowe dla małych firm, jednocześnie starając się lepiej opodatkować duże przedsiębiorstwa.

Morawiecki zauważył też, że wiele najbogatszych firm uciekało do tzw. rajów podatkowych. Podkreślił, że galerie handlowe "zasadniczo prawie wcale nie płaciły podatków". "Nazywało się to kanapką luksembursko-irlandzką(...), firma była rejestrowana na Kajmanach czy Bermudach, a nawet w Szwajcarii i Holandii. Nasze działania prowadzą do tego, że jest teraz mniej unikania opodatkowania" - zaznaczył.

Premier był też pytany o rozwój programu mieszkanie plus. "Mieszkanie plus rozkręcamy już powoli. W budowie jest 25 tys. mieszkań, a moje zobowiązanie jest takie, że w 2019 r. będzie w budowie 100 tys. mieszkań. Z Mieszkania plus rocznie oddawanych jest 150 tys. mieszkań. Rozkręcamy machinę inżynierii specjalnej, żeby zwiększyć dostępność mieszkań" - zaznaczył Morawiecki.

Szef rządu poinformował też, że wkrótce do Sejmu trafi specustawa, która ma przyspieszyć procesy budowlane, ale za zgodą samorządów. "Bez zgody samorządu nie będzie żadnej ingerencji w plan zagospodarowania przestrzennego. To ma być w pełnym konsensusie ze społeczeństwem" - tłumaczył.

Premier podkreślił też, że ceny mieszkań z programu "Mieszkanie plus" będą zasadniczo niższe od cen rynkowych. Zaznaczył, że rząd zamierza zagregować środki z dotychczasowych programów pomocowych i przeznaczyć je na dopłaty do czynszów.

Morawiecki poruszył też problem smogu. Wskazał, że rząd zabezpiecza środki w tegorocznym budżecie na wymianę kotłów i pomoc osobom mniej zamożnym. "Żeby ten ekogroszek, czy droższe paliwo mogło być skompensowane przez niższe koszty ogrzewania na skutek termomodernizacji" - wyjaśnił.

Wskazał też, że rząd planuje też wdrożyć lepszą kontrolę pojazdów, które - jak zaznaczył - mają wycięte filtry cząstek. Wyraził nadzieje, że z każdym miesiącem zanieczyszczenia w wyniku spalin samochodowych będą mniejsze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Premier: obniżamy podatek CIT, aby przedsiębiorcy mieli więcej paliwa na rozwój