Premier Rosji: Nie można uczestniczyć w dwóch strefach wolnego handlu

PAP
opublikowano: 30-10-2015, 15:31

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział w piątek, że Kijów i Kiszyniów nie mogą uczestniczyć jednocześnie w dwóch strefach wolnego handlu: z Unią Europejską i zarazem ze Wspólnotą Niepodległych Państw (WNP).

"Trudności dla konstruktywnego działania stwarzają decyzje niektórych naszych partnerów, a mianowicie Ukrainy i Mołdawii, dotyczące wdrożenia umowy stowarzyszeniowej z UE. Nieraz mówiliśmy, że nie można uczestniczyć jednocześnie w dwóch strefach wolnego handlu: z UE i w ramach WNP" - powiedział Miedwiediew na posiedzeniu Rady szefów rządów WNP w Duszanbe, stolicy Tadżykistanu.

Wg niego "stwarza to groźbę reeksportu towarów z państw trzecich (unijnych) jako ukraińskich i mołdawskich".

Miedwiediew podkreślił, że w celu uniknięcia takiego ryzyka konieczne jest stosowanie pewnych środków obronnych. Przypomniał, że wobec Mołdawii decyzję w tej sprawie Rosja już podjęła. (Od 1 września roku 2014 Rosja jednostronnie i z naruszeniem warunków umowy o strefie wolnego handlu w ramach WNP wprowadziła cła importowe na 19 kategorii produktów mołdawskich, które wcześniej były objęte zerową stawką celną).

"Od 1 stycznia 2016 roku zostanie podniesiony poziom ochrony celno-taryfowej wobec Ukrainy. Zamiast zerowych stawek celnych zacznie obowiązywać klauzula największego uprzywilejowania (KNU)" - zaznaczył Miedwiediew. Dodał, że Ukraina, "która przyłączyła się do antyrosyjskich sankcji, zostanie objęta rosyjskimi kontrposunięciami gospodarczymi". (Wdrożenie handlowej części umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą odroczono do 1 stycznia 2016 roku).

Rosyjskie media piszą, że w piątkowej naradzie premierów krajów WNP uczestniczyła aktywnie Ukraina.

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego WNP Siergiej Lebiediew powiedział, że kraj ten był reprezentowany przez ambasadora Ukrainy w Tadżykistanie.

"Chciałbym wyrazić zadowolenie, że byli obecni przedstawiciele wszystkich 11 państw WNP, w tym Ukrainy" - podkreślił.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy