Premier Rosji przewiduje deficyt budżetowy na poziomie 2 proc. PKB w 2023 r.

opublikowano: 20-09-2022, 14:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Premier Rosji Michaił Miszustin powiedział we wtorek, że deficyt budżetowy tego kraju wyniesie 2 proc. produktu krajowego brutto w 2023 roku, po czym zmniejszy się do 0,7 proc. w 2025 roku – donosi agencja Reutersa.

Sergei Fadeichev / TASS / Forum

W wypowiedziach telewizyjnych Miszustin poinformował, że luka budżetowa zostanie pokryta głównie pożyczkami. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów powróciło na lokalne rynki długu po raz pierwszy odkąd Rosja wysłała dziesiątki tysięcy żołnierzy na Ukrainę, uruchamiając bezprecedensowe sankcje Zachodu, które odcięły Moskwę od międzynarodowych rynków długu.

Prognozy Miszustina, że Rosja będzie utrzymywała deficyt budżetowy przez co najmniej trzy kolejne lata, pojawiły się zaledwie dwa tygodnie po tym, jak prezydent Władimir Putin powiedział, że w 2022 r. Rosja wykaże nadwyżkę, wbrew większości oczekiwań.

Miszustin oszacował, że dochody rządu wyniosą około 26 bilionów rubli (433,6 mld USD) w porównaniu do wydatków w wysokości 29 bilionów rubli w 2023 roku (483,7 mld USD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane