Prezes banku centralnego Łotwy oskarżony o korupcję

opublikowano: 28-06-2018, 17:31
aktualizacja: 28-06-2018, 17:32

Prokuratura poinformowała, że Ilmars Rimsevics został oskarżony w wyniku dochodzenia antykorupcyjnego.

Rimsevics w lutym był przez krótki czas zatrzymany. Wiązało się to z oskarżeniami kierowanym przez USA dotyczące prania brudnych pieniędzy na Łotwie, a także skandalu związanego z upadkiem trzeciego banku w kraju.

Rimsevics nadzorował sektor bankowy na łotwie od 1992 roku, najpierw jako wiceprezes, a potem jako prezes banku centralnego. Po przystąpieniu Łotwy do strefy euro zasiadał we władzach Europejskiego Banku Centralnego, ale z powodu problemów natury prawnej nie może tego obecnie robić.

- To nie wygląda dobrze dla Łotwy i nie wygląda dobrze dla EBC – skomentował Guntram Wolff, dyrektor w Bruegel,  think tanku z Brukseli. 

Rimsevics zaprzecza wszystkim zarzutom i odmawia ustąpienia ze stanowiska. Jest oskarżony o przyjęcie 100 tys. EUR lub więcej łapówki od małego banku, który został już zamknięty po tym jak wykryto iż prał brudne pieniądze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Prezes banku centralnego Łotwy oskarżony o korupcję