Prezes Fitch Polska: polski rating i jego perspektywa "solidnie stabilne"

PAP
11-09-2012, 14:19

Polski rating oraz jego perspektywa są "solidnie stabilne" i nie należy się spodziewać, aby do końca 2012 roku doszło do jakichkolwiek ruchów ze strony agencji ratingowej Fitch - poinformował w rozmowie z PAP Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.

"Obecnie oceniłbym polski rating i perspektywę jako solidnie stabilne, mimo rozczarowujących danych o PKB za II kw., które pokazują, że jest spowolnienie, ale to było spodziewane spowolnienie. Sytuacja w otoczeniu zewnętrznym też się pogarsza, wyniki gospodarek europejskich są słabe, a wskaźniki konsumenckie pogarszają się. Zobaczymy też w jakiej wersji zostanie przyjęty projekt budżetu na 2013 rok" - powiedział PAP Kowalski.

Jego zdaniem do końca bieżącego roku nie należy się spodziewać jakichkolwiek ruchów na ratingu Polski ze strony agencji ratingowej Fitch.

"Do końca tego roku nie spodziewałbym się i uważam, że są mało prawdopodobne jakiekolwiek ruchy jeśli chodzi o rating i jego perspektywę. Oczywiście nie można wykluczyć jakichś działań, gdyby wydarzyło się coś zaskakująco dobrego albo pojawiły się bardzo złe rzeczy. Jednak w naszym bazowym scenariuszu nie zakładamy ruchów po stronie perspektywy, jak i samego ratingu" - podkreśla Kowalski.

"Tradycyjnie na początku przyszłego roku do Polski przyjadą nasi analitycy i do końca lutego powinien pojawić się komunikat" - dodał.

Długoterminowy rating polskiego długu w walucie zagranicznej w agencji Fitch to "A minus", perspektywa ratingu jest stabilna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prezes Fitch Polska: polski rating i jego perspektywa "solidnie stabilne"