Prezes PAIiIZ: wartość inwestycji zagranicznych to już ponad 1,7 mld EUR

PAP
opublikowano: 23-10-2014, 15:16

Wartość inwestycji zagranicznych prowadzonych przez PAIiIZ w tym roku już przekroczyła 1,7 mld euro - powiedział w czwartek PAP prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.

Podkreślił też, że na tle innych państw regionu Polska wyróżnia się stabilnością finansową, gospodarczą i polityczną.

"W ubiegłym roku wartość inwestycji z sukcesem zakończonych przez PAIiIZ przekroczyła 900 mln euro. W tym roku, w tej chwili, ta wartość to już 1,7 mld euro. A rok się jeszcze nie skończył" - mówił. Precyzował, że agencja zakończyła już 41 tegorocznych projektów, a kilkanaście znajduje się obecnie w końcowej fazie realizacji.

Majman dodał, że te inwestycje przełożyły się na stworzenie ponad 7 tys. miejsc pracy m.in. w centrach nowoczesnych usług biznesowych, przemyśle samochodowym i centrach badawczo-rozwojowych.

Według prezesa PAIiIZ Polska - w zestawieniu z pozostałymi państwami Europy Środkowej i Wschodniej - oprócz konkurencyjnych kosztów pracy może zaoferować inwestorom przede wszystkim stabilność finansową, gospodarczą i polityczną. "To czynnik, którym my dysponujemy, a nasi sąsiedzi europejscy ciągle jeszcze nie" - powiedział. Uznał ją za najważniejszy atut Polski, wskazywany w prawie wszystkich badaniach prowadzonych przez partnerów niemieckich, czy amerykańskich.

"Ta stabilność jest wysoko oceniana jako jeden z najważniejszych elementów minimalizujących czynnik ryzyka w tej ciągle rozkołysanej gospodarczo Europie" - zauważył.

Majman zwrócił również uwagę na wysoki poziom wykształcenia, kulturę pracy i wydajność polskich pracowników. Ich kwalifikacje - wskazał - bezpośrednio przekładają się na charakter inwestycji w ostatnich latach. "Ponad 55 proc. inwestycji w 2013 roku to były inwestycje w tzw. biznesy intelektualne, czyli wymagające wykształcenia ogólnego, a więc: centra nowoczesnych usług biznesowych, informatykę z telekomunikacją i naszą narodową specjalność od roku, czyli centra naukowo-badawcze" - powiedział.

Jego zdaniem zatrudnienie w centrach nowoczesnych usług biznesowych jest szczególnie cenne, gdyż zagospodarowuje nadwyżkę absolwentów wyższych uczelni.

Majman przypomniał też, że od tego roku rząd wspiera inwestycje w przemyśle spożywczym. "Bardzo nam na tym zależało, bo to przetwórstwo spożywcze stało się naszą narodową specjalnością" - powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane