Czytasz dzięki

Prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, odwrócony VAT uratował nasze firmy

  • PAP
opublikowano: 02-07-2019, 15:45

Odwrócony VAT uratował nasze firmy, nas by już nie było - zeznała we wtorek przed komisją śledczą ds. VAT prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali (PUDS), Iwona Dybał.

"Dla nas idealnym rozwiązaniem był odwrócony VAT" - powiedziała Świadek i dodała, że wprowadzono również inne rozwiązania, uszczelniające system podatkowy w obrocie stalą. Dodała, że "w odczuciu branży solidarna odpowiedzialność to jest solidarność zbiorowa i (...) dla nas rozwiązanie bardzo niekorzystne". Wyraziła też podobną opinię na temat płatności podzielonej (split payment - PAP). Dodała, że - jako branża - proponowała w rozmowach z ministerstwem finansów skrócenie okresu rozliczeniowego z trzech miesięcy do miesiąca - co jak zaznaczyła - "się stało". Prezes podkreśliła, że odwrócony VAT "uratował życie naszych firm".

Pytana o to, jak reagowało ministerstwo finansów, na potrzeby branży wskazała, że "minister (Maciej- PAP) Grabowski reagował na każdą naszą sugestię". Zaznaczyła też, że przestępczy proceder w obrocie stalą "skończył się niemal z dnia na dzień po wprowadzeniu odwróconego VAT".

Pytana o to, czy pamięta atmosferę dyskusji z komisji sejmowej podczas, której głosowany był projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej odwrócony VAT, powiedziała, że była zdenerwowana, zwłaszcza, gdy - jak wspomniała - przytoczona została opinia prof. Witolda Modzelewskiego, krytycznie odnosząca się do tego rozwiązania.

Pytana, jak długo trwały działania, które przyczyniły się do likwidacji problemu, powiedziała, że od kwietnia 2012 do października 2013 roku. "Dla mnie to było tempo ekspresowe" - dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane