Czytasz dzięki

Prezes SNB mówi o możliwości dalszych interwencji na rynku walutowym

opublikowano: 27-05-2020, 15:27

Jeśli analiza kosztów i korzyści będzie to uzasadniać, Szwajcarski Bank Narodowy będzie zwiększał interwencje na rynku walutowym w celu osłabienia franka i głębiej obniży stopy procentowe, powiedział w środę prezes Thomas Jordan.

- Mamy przestrzeń manewru w przypadku obu instrumentów – powiedział Jordan podczas dyskusji panelowej zorganizowanej przez UBS Group. – Jest jasne, że mamy możliwość cięcia stóp jeśli będzie to niezbędne – dodał.

Thomas Jordan, szef SNB
Zobacz więcej

Thomas Jordan, szef SNB fot. Bloomberg

SNB od dawana deklaruje gotowość interwencji na rynku walutowym i utrzymuje rekordowo niską stopę minus 0,75 proc. aby hamować umocnienie franka, szkodliwe dla gospodarki Szwajcarii. Presja aprecjacyjna na szwajcarską walutę wzrosła w ostatnim czasie w związku z obawami wywołanymi przez pandemię. Dane publikowane przez bank centralny Szwajcarii wskazywały w ostatnim czasie, że dokonywał on interwencji na rynku walutowym.

W środę Jordan podkreślał, że każda decyzja dotycząca polityki monetarnej wymaga oceny relacji kosztów do korzyści. Mówił, że SNB może zwiększyć swój bilans w wyniku interwencji jeśli korzyści będą przeważały nad kosztami. Zaznaczył także, że nie da się stwierdzić, jak długo utrzyma się presja na wysoko wycenianego franka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane