Prezes UOKiK: nieprawidłowości w maskach antysmogowych i czujnikach czadu

Justyna Smolińska
opublikowano: 30-01-2018, 17:10

Maski antysmogowe i czujniki czadu pod lupą UOKiK. Inspekcja Handlowa zbadała 10 modeli półmasek antysmogowych. Trzy z nich nie miały odpowiednich właściwości ochronnych i przepuszczały obecne w powietrzu szkodliwe pyły. Trzy inne półmaski inspektorzy zakwestionowali z powodu braków formalnych, np. w instrukcjach użytkowania.

- Zbadaliśmy laboratoryjnie 10 a nawet 11 maseczek przeciwsmogowych, to tak naprawdę są półmaski tak zwane. I wyszło nam, że w przypadku dwóch masek z tej dziesiątki, one nie przylegają odpowiednio do twarzy, więc ich rola przeciwsmogowa czy ochrony tak naprawdę układu oddechowego jest żadna, czyli tak naprawdę nie chronią nas przed tym żeby nie wdychać tego powietrza z zanieczyszczeniami czyli cząsteczkami o odpowiedniej średnicy. I to chodziło właśnie o przyleganie, natomiast w przypadku jednej z tych masek wyszło, że nie przeszła testu na aerozol, czyli powiedzmy symulację powietrza takiego z zanieczyszczeniami - mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Marek Niechciał
Zobacz więcej

Marek Niechciał

Oprócz popularnych masek antysmogowych, Inspekcja Handlowa skontrolowała też 104 modele czujników czadu - czyli ponad połowę dostępnych na polskim rynku. Zakwestionowano 41 modeli spośród nich. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło oznakowania i instrukcji użytkowania. 21 modeli czujników przeszło badania w specjalistycznych laboratoriach, aż w siedmiu czujnikach alarm nie działał tak, jak powinien - nie włączał się w ogóle lub następowało to zbyt późno.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Smolińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Prezes UOKiK: nieprawidłowości w maskach antysmogowych i czujnikach czadu