Prezydent Litwy podpisał znowelizowaną ustawę o elektrowni atomowej

PAP
opublikowano: 12-02-2008, 14:10

Prezydent Litwy Valdas Adamkus podpisał we  wtorek nowelizację ustawy o elektrowni atomowej.

Pozwoli to na zakończenie procesu powołania inwestora narodowego, którego zadaniem jest sfinansowanie litewskiej części budowy nowej elektrowni jądrowej i dwóch mostów energetycznych: litewsko- polskiego i litewsko-szwedzkiego.

Po utworzeniu narodowej spółki inwestycyjnej Litwa przystąpi do negocjacji z Polską, Łotwą i Estonią w sprawie budowy nowej elektrowni jądrowej, która zastąpi zamykaną w roku 2009 Ignalińską Elektrownię Atomową.

Utworzenie spółki inwestycyjnej o nazwie Leo LT, w skład której wejdą dwie państwowe spółki energetyczne i jedna prywatna, wywołało na Litwie burzliwą dyskusję. Przez cały ubiegły tydzień przed Urzędem Prezydenta w Wilnie odbywały się protesty, podczas których apelowano o niepodpisywanie ustawy.

Zdaniem jej przeciwników, założenia powołania spółki są mało przejrzyste i sprzyjają kapitałowi prywatnemu, a nie państwowemu. Poza tym, nie zobowiązują one jednoznacznie spółki do budowy elektrowni atomowej.

Prezydent Adamkus, podpisując we wtorek nowelizację ustawy zobowiązał rząd do ponownego rozpatrzenia umowy o powołaniu inwestora narodowego i wzmocnienia w niej pozycji państwa.

Premier Gediminas Kirkilas już przed kilkoma dniami zapowiedział, że jeżeli prezydent podpisze ustawę, niektóre punkty umowy zostaną ponownie rozpatrzone.

Spółka Leo LT ma być największym przedsiębiorstwem na Litwie z udziałem kapitału państwowego i prywatnego, w którym państwo będzie dysponowało 61,7 proc. akcji. Kapitał zakładowy spółki ma wynosić 5 mld litów (prawie 1,5 mld euro).

Aleksandra Akińczo (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane