Prezydent o powrocie polskich żołnierzy z Iraku w połowie 2007 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-06-2006, 19:16

Prezydent Lech Kaczyński powiedział w czwartek w wywiadzie dla agencji Reutera, że oczekuje się, iż 900 polskich żołnierzy, pozostających w Iraku, opuści ten kraj najpóźniej w połowie 2007 roku.

Prezydent Lech Kaczyński powiedział w czwartek w wywiadzie dla agencji Reutera, że oczekuje się, iż 900 polskich żołnierzy, pozostających w Iraku, opuści ten kraj najpóźniej w połowie 2007 roku.

Kaczyński oświadczył, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy Polska zdecyduje, czy przedłużyć swą obecność w Iraku poza obecny rok. "Albo przedłużymy nasz udział w misji stabilizacyjnej (w Iraku) do połowy przyszłego roku, albo zakończymy obecność naszych wojsk w tym kraju" - cytuje Reuter polskiego prezydenta.

Reuter odnotowuje, że Kaczyński sygnalizował już, iż jeśli polska obecność wojskowa w Iraku miałaby zostać przedłużona, to rok 2007 byłby ostatni. Agencja podkreśla, że czwartkowa wypowiedź prezydenta RP jest jak dotąd najbardziej konkretną wskazówką, dotyczącą planów wycofania wojsk z Iraku.

Reuter informuje następnie, że Lech Kaczyński wykluczył, by wpływ na decyzję w sprawie polskiej obecności wojskowej w Iraku miała koalicyjna Samoobrona, przeciwna tej misji.

"W polskiej tradycji taką decyzję podejmuje prezydent, nawet jeśli czyni to na wniosek rządu. A prezydent jest wybierany przez naród, a nie przez koalicję" - powiedział Kaczyński.

"Jak wiemy, coraz więcej krajów wycofuje się stamtąd (z Iraku) - cytuje Reuter. - Chcemy być lojalnym partnerem (Stanów Zjednoczonych), ale - jak powiedziałem prezydentowi (George'owi W.) Bushowi w lutym, 2007 to ostatni rok" (obecności polskich wojsk w Iraku) - powiedział prezydent Kaczyński.

Prezydent dodał, że Polska musi zwiększyć nakłady na modernizację swych sił zbrojnych, a operacja iracka pochłania i tak skąpe środki. "Koszty w Iraku nie są może tak wysokie, ale - biorąc pod uwagę ograniczone środki w naszym budżecie - są całkiem znaczące" - wskazał Lech Kaczyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane