Prezydent Pakistanu wprowadził stan wyjątkowy

PAP
opublikowano: 03-11-2007, 14:45

Prezydent Pakistanu Pervez Musharraf, który w sobotę ogłosił stan wyjątkowy, zawiesił konstytucję, lecz zarówno parlament federalny kraju jak i zgromadzenia prowincji będą dalej funkcjonowały - podała AFP, powołując się na pakistańskie władze.

Pakistański prezydent ma wygłosić później w sobotę orędzie do narodu.

Jak wynika z doniesień świadków, wojsko obstawiło budynki pakistańskiego radia i telewizji.

Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego odcięto wszystkie łącza telefoniczne stacjonarne i komórkowe w kraju - pisze AFP, powołując się na świadków.

Dochodzą sprzeczne informacje na temat powrotu byłej premier Benazir Bhutto do Pakistanu z Dubaju, gdzie poleciała z wizytą.

Reuter donosi, powołując się na męża pani premier, że na wiadomość o wprowadzeniu stanu wyjątkowego Bhutto wyruszyła z Dubaju i jest w drodze. "Tak, oczywiście, (ona leci z powrotem) dzisiaj wieczorem" - powiedział Asif Ali Zardari agencji Reutera, precyzując, że pani Bhutto jest już w samolocie.

Dodał, że wiadomość o stanie wyjątkowym "nie jest przyjemna". "Mamy nadzieję na budowanie instytucji, a nie niszczenie ich" - zaznaczył mąż pani Bhutto.

Z kolei AFP twierdzi, powołując się na rzecznika ugrupowania Bhutto - Pakistańskiej Partii Ludowej, że w obliczu zaistniałej sytuacji była premier nie powróci do kraju. 

Sąd Najwyższy Pakistanu nie wyraził zgody na zawieszenie konstytucji, co nastąpiło w ramach ogłoszonego w sobotę przez prezydenta Perveza Musharrafa stanu wyjątkowego - poinformowały prywatne pakistańskie kanały telewizyjne.

Prezes Sądu Iftikhar Chaudhry i ośmiu sędziów odmówiło zatwierdzenia wprowadzonego przez prezydenta prowizorycznego ustroju konstytucyjnego. Chaudhry został wtedy poinformowany, iż "jego usługi nie są już więcej potrzebne".

Chaudhry wraz z innymi sędziami znajdują się nadal w budynku Sądu Najwyższego w stolicy Pakistanu Islamabadzie. Prowadząca obok aleja, przy której znajdują się również urząd prezydencki i siedziba Zgromadzenia Narodowego, obstawiona jest przez wojsko.

Sąd Najwyższy jeszcze nie rozstrzygnął, czy wybrany w październiku ponownie na prezydenta Musharraf miał prawo ubiegać się o to stanowisko, pozostając jednocześnie szefem sztabu armii. Sprawę tę zamierzał rozpatrywać w najbliższy poniedziałek. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezydent Pakistanu wprowadził stan wyjątkowy