Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku rolnym

(Marek Druś)
opublikowano: 13-10-2006, 16:51

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o podatku rolnym - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Nowela porządkuje kwestie podatkowe w rolnictwie, a jej realizacja nie będzie miała skutków budżetowych.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o podatku rolnym - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Nowela porządkuje kwestie podatkowe w rolnictwie, a jej realizacja nie będzie miała skutków budżetowych.

Nowelizacja zakłada, że podatek rolny za grunty dzierżawione będzie płacił dzierżawca, a nie właściciel ziemi. Dotychczas umowy zawierane z dzierżawcami nie przenosiły obowiązku podatkowego na dzierżawcę. Było tak również w sytuacji, gdy dzierżawca z własnej woli zadeklarował chęć płacenia takiego podatku.

Sytuacja ta była niedogodna m.in. dla dzierżawców starających się o fundusze z UE.

Podatek rolny płacą osoby fizyczne i prawne, które posiadają lub użytkują grunty rolne. Podstawą jego wyliczenia jest powierzchnia gruntów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków.

Podatek obliczany jest według średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok kalendarzowy. Cenę tę ogłasza corocznie prezes GUS.

Maksymalna stawka podatku od gruntów rolnych wynosi równowartość 2,5 q żyta od 1 ha przeliczeniowego (ustalonego na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów oraz zaliczenia do okręgu podatkowego), natomiast dla pozostałych gruntów jest to maksymalnie równowartość 5 q żyta od ha fizycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu