Prezydent: Polityka zagraniczna rządu Tuska pozytywnie ewoluuje

PAP
opublikowano: 17-02-2008, 13:08

W dziedzinie polityki zagranicznej rząd pozytywnie ewoluuje, mam nadzieję, że na trwałe - powiedział w wywiadzie dla "Wprost" prezydent. Lech Kaczyński w najbliższych dniach ma spotkać się z  premierem Donaldem Tuskiem. Tematem rozmowy ma być m.in. wizyta szefa rządu w  Moskwie.

"Podtrzymując wątpliwości co do niektórych aspektów polityki zagranicznej nowej ekipy, z satysfakcją odnotowuję, że w Moskwie pryncypia naszej polityki zagranicznej nie zostały naruszone" - powiedział Lech Kaczyński w wywiadzie, którego fragmenty opublikowano w niedzielę na stronie internetowej tygodnika "Wprost".

Dodał jednak, że ostatnie wypowiedzi prezydenta Władimira Putina potwierdzają, że "sprzeczności interesów między Polską a Rosją mają dziś trwały charakter". "Oznacza to, ze innej polityki niż ta, którą prowadził PiS po prostu nie ma" - zaznaczył.

"Wprost" zwraca uwagę, że Kaczyński łagodzi też krytykę pod adresem szefa polskiej dyplomacji. "W trakcie rozmowy z Radkiem Sikorskim dostałem sygnał, że ten rząd rzeczywiście chce rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej, co z mojego punktu widzenia ma znaczenie absolutnie fundamentalne. Cieszę się, że moje wątpliwości zostały rozwiane, bo zdaję sobie sprawę, że w tym przypadku Donald Tusk i Radosław Sikorski muszą pójść pod prąd dużej części opinii publicznej" - powiedział prezydent.

"Wątpliwości i różnice zdań, oczywiście, pozostały. Ale jeśli minister Sikorski przywiezie ze Stanów to, co zapowiadał, to mu pogratuluję" - dodał prezydent.

Lech Kaczyński powiedział, że "mocno zaniepokoiła" go "wstępna zgoda premiera na rosyjskie czasowe inspekcje w Polsce". "Nie chcę jednak przedwcześnie bić na alarm, bo mam zbyt mało informacji na ten temat. To zresztą jeden z powodów, dla których chcę się spotkać z szefem rządu" - dodał.

Prezydent potwierdził też, że znowu jest z Donaldem Tuskiem na "ty". "W przeszłości zdarzały się rozmowy, podczas których przechodziliśmy na +pan+. Gdyby zatem stosować wyłącznie to kryterium, rzeczywiście, nasze relacje nie są najgorsze" - powiedział Lech Kaczyński.

W przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania prezydenta z premierem w celu podsumowania wizyty szefa rządu w Moskwie. Lech Kaczyński zapowiedział w sobotę w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Wilnie, że dokładny termin zostanie uzgodniony w poniedziałek.

Jak podała sobotnia "Rzeczpospolita", spotkanie odbędzie się prawdopodobnie we wtorek. Rzeczniczka rządu Agnieszka Liszka powiedziała PAP, że termin nie jest jeszcze ustalony. (PAP)

 


 


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane