Producenci stali obawiają się pogłębienia kryzysu spowodowanego zapaścią energetyczną

opublikowano: 23-09-2022, 17:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosnące koszty energii zmusiły producentów stali do ograniczenia produkcji w całej Europie, grożąc masowym zamknięciem zakładów, które, jak ostrzegają niektórzy, może być trwałe w sektorze zatrudniającym ponad 300 tys. pracowników i wnoszącym dziesiątki mld EUR do gospodarki regionu – podaje agencja Reutersa.

Vladimir Weiss

Nawet mając cztery turbiny wiatrowe i ponad 50 tys. paneli słonecznych w swojej lokalizacji we wschodniej Belgii, producent stali nierdzewnej Aperam został zmuszony do wstrzymania produkcji ze względu na rosnące ceny energii.

W okresie letnim konserwacja normalnie ograniczyłaby produkcję na poziomie około 80 proc. zdolności, ale Hallemans twierdzi, że od końca czerwca liczba ta wynosi około 50 proc., po tym, jak Rosja ostro ograniczyła dostawy gazu do Europy, wprowadzając już zawyżone ceny do nowych rekordów.

Import do Europy, głównie z Azji, gdzie ceny energii są znacznie niższe, ale ślad węglowy wyższy, poszedł w górę z 20-25 proc. w 2020 r. i 2021 r. do 40 proc. w tym roku, osiągając w ostatnich tygodniach około 50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane