Produkcja OPEC najniższa od roku

opublikowano: 12-04-2018, 13:55
aktualizacja: 12-04-2018, 13:57

Wydobycie ropy naftowej przez członków kartelu OPEC spadła w marcu do najniższego poziomu od roku, m.in. w związku ze spadkiem dostaw z Wenezueli i Arabii Saudyjskiej, co sugeruje że w drugiej połowie roku może dojść do zacieśnienie globalnego rynku ropy.

Zgodnie z raportem OPEC, większość nadwyżki surowca została już wyeliminowana z rynku dzięki obowiązującej od 15 miesięcy umowie o redukcji wydobycia.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Produkcja surowca przez 14-tu przedstawicieli OPEC spadła o 201,4 tys. baryłek ropy dziennie w marcu 2018 r. co jest największą redukcją od listopada 2017 r., osiągając poziom 31,958 mln baryłek ropy dziennie. To z kolei najniższa wartość od marca 2017 r. Zniżce wydobycia przewodziły Wenezuela, Arabia Saudyjska i Libia. W przypadku Arabii, która jest największym producentem ropy wydobycie zostało zredukowane o 46,9 tys. baryłek do 9,93 mln dziennie.

Tymczasem notowania „czarnego złota” wspięły się na najwyższe poziomy od trzech lat, odzwierciedlając m.in. polityczne napięcia na Bliskim Wschodzie. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu