Czytasz dzięki

Produkcja w Brazylii wzrosła niemal rekordowo

opublikowano: 02-07-2020, 18:50

W maju produkcja przemysłowa w Brazylii odnotowała 7 proc. wzrost w porównaniu z kwietniem. To drugi pod względem wielkości odczyt wskaźnika odkąd agencja statystyczna IBGE zaczęła gromadzić dane w 2002 r.

W porównaniu z majem 2019 r. produkcja była jednak na sporym minusie, zniżkując o 21,9 proc.

Brazylia
Zobacz więcej

Brazylia fot. Marcelo Sayao/EFE/Forum

W obu przypadkach odczyty okazały się lepsze niż oczekiwali ekonomiści, których mediana prognoz wynosiła odpowiednio 6,7 i -23,1 proc.

Spektakularny, bo sięgający aż 92,5 proc. wzrost był udziałem produkcji dóbr konsumpcyjnych, zaś dobra kapitałowe wzrosły w porównaniu z kwietniem o 28,7 proc. 

Spośród analizowanych 26 sektorów wzrost zaobserwowano w przypadku 20 z nich. Niekwestionowanym liderem w maju był sektor producentów aut i części samochodowych. 

Co prawda takie wskaźniki dają nadzieję, na ożywienie w kraju, który jest jednym z najmocniej dotkniętych przez kryzys wynikający z pandemii koronawirusa, jednak inne dane studzą przed nadmiernym optymizmem.

Licząc od początku tego roku produkcja przemysłowa była bowiem w maju o 11,2 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku 2019 i aż o 34 proc. niższa niż w szczycie z maja 2011 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane