Produkcja zbóż w Rumuni w tym roku będzie mniejsza niż w 2021 r.

  • PAP
opublikowano: 23-06-2022, 19:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Minister rolnictwa Rumunii Adrian Chesnoiu zapowiedział w czwartek w rozmowie z bukareszteńską agencją Agerpres, że tegoroczne zbiory zbóż w tym kraju będą niższe w stosunku do minionego roku.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

“Tegoroczne uprawy można uznać za dobre. Występują różnice pomiędzy poszczególnymi regionami, np. na wschodzie kraju plony będą raczej niższe z powodu mniejszych opadów deszczu” - wyjaśnił minister Chesnoiu.

Zgodnie z danymi ministerstwa rolnictwa w 2021 r. w Rumunii osiągnięto produkcję zbóż na poziomie bliskim 27,8 mln ton. W porównaniu do 2020 r. była ona większa o ponad 9,6 mln ton.

“W tym roku nie osiągniemy plonów, jak w 2021 r. Ubiegły rok był bliski doskonałości, m.in. z powodu dobrych warunków atmosferycznych” - sprecyzował Adrian Chesnoiu.

Dodał, że w obecnej sytuacji związanej z kryzysem wywołanym rosyjską agresją na Ukrainę "bardzo konieczne" jest dobre przygotowanie sektora rolniczego do sezonu 2022-23. "Oczekujemy bowiem w tym okresie ogromnej międzynarodowej presji na surowce rolne" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane