Programiści dostali nawet 40 proc. podwyżki

opublikowano: 13-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przybywa ofert pracy, rosną pensje, a z juniora w seniora można się zmienić w 15 miesięcy. Jaki to zawód? Oczywiście – programista.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jak zmieniły się pensje na różnych stanowiskach IT
  • Na których stanowiskach ubyło ofert pracy
  • Ile potrzeba czasu na awans z juniora na seniora w IT

Inflacja w październiku wyniosła 17,9 proc., ale są zawody, w których pensje urosły szybciej.

– Programiści IT należą do najbardziej opłacalnych zawodów w Polsce, a mimo to cały czas upominają się o podwyżki związane z rosnącą inflacją. W czerwcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku stawki pracowników IT wzrosły średnio o 21 proc. Jednocześnie odnotowaliśmy 32-procentowy wzrost liczby ogłoszeń skierowanych do ekspertów IT – mówi Iwona Soroko-Pasiroska, senior account manager IT outsourcing w firmie rekrutacyjnej Devire.

Programiści znający język Python dostali w tym roku podwyżki sięgające nawet 40 proc. i w III kw. tego roku zarabiali 23,3-35,1 tys. zł, wynika z danych szkoły programowania Kodilla.com. Więcej zarabiają też specjaliści znający takie języki oprogramowania, jak: C, Go, Java, znający .NET, systemy ERP, HTML oraz eksperci od cyberbezpieczeństwa.

– W najlepszej sytuacji byli Java, Python i JavaScript Developerzy, a także testerzy oprogramowania i PHP Developerzy. Ci ostatni jednak zanotowali 10-procentowy spadek liczby ofert pracy, podczas gdy pozostali mogli cieszyć się rosnącą liczbą propozycji zatrudnienia w nowym miejscu. Widzimy tu również bardzo mocną pozycję programistów aplikacji mobilnych, których widełki wzrosły o średnio 30 proc. Ofert pracy przybyło najwięcej w przypadku Data Engineerów i DevOps Engineerów – komentuje Magdalena Rogóż ekspertka ds. rynku IT w Kodilla.com.

– Praktycznie wszystkie wskazane specjalizacje mogły liczyć na wzrost widełek większy niż wskaźnik inflacji, a ich wysokość odzwierciedla obecne trendy rynkowe. Wzrost w wynagrodzeniach dosyć dobrze korelują ze zwiększonym popytem na specjalistów, którego przejawem jest większa liczba ofert w konkretnych specjalizacjach. Na znaczeniu wciąż zyskuje język Python, mający sporo wspólnego z większą gałęzią jaką jest inżynieria danych, która - ukazana jako osobna kategoria - także zaliczyła solidny plus. Drugi duży trend wzrostowy to DevOps, który wdziera się do coraz większej liczby firm jako osobne stanowisko inżynierskie, co zwiększa popyt także na tych specjalistów – zwraca uwagę Michał Szum, head of customer Care w Just Join IT, portalu z ofertami pracy z rynku informatycznego.

Co prawda osoby na stanowiskach juniorskich zarabiają często o połowę mniej niż wynosi średnia dla danego stanowiska, jednak w tej branży awansuje się szybko.

– Obserwując losy programistów, którzy rozpoczynali swoje kariery w latach 90., widzimy, że średnio potrzebowali 11,3 roku, by zostać senior developerami. Tym, którzy startowali w latach 2000-09, zajęło to średnio już tylko 5,94 roku. W ostatnich latach średni czas, po jakim programista zyskuje tytuł seniorski spadł do 3,79 roku. Jako ciekawostkę podajmy, że rekordziście awans na stanowisko seniora zajął 15 miesięcy: rozpoczął karierę w IT w grudniu 2017 r., a awansował na seniora w marcu 2019 r. – mówi Magdalena Rogóż.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane