Projekt ustawy 'antylichwiarskiej' złożony do notyfikacji KE

WST
opublikowano: 28-06-2019, 19:27

Polski rząd złożył do Komisji Europejskiej projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie.

W jego przypadku wymagana jest zgoda Komisji Europejskiej z uwagi na fakt znajdowania się w jego treści „przepisów technicznych” objętych unijnymi dyrektywami.

Jak napisano w złożonym wniosku,  projekt ustawy będzie oddziaływał na usługi pożyczek świadczonych drogą elektroniczną, tj. projekt może w swoich skutkach spowodować wzrost zainteresowania i popularności pożyczek udzielanych w relacjach pomiędzy zainteresowanymi osobami fizycznymi z pominięciem pośrednictwa instytucji finansowej, w tym za pomocą specjalnych portali internetowych. 

Ministerstwo Sprawiedliwości, autor projektu noweli ustawy antylichwiarskiej przyjętego przez rząd 18 czerwca, chce jeszcze bardziej obniżyć limit kosztów pozaodsetkowych, czyli dodatkowych opłat, m.in. za udzielnie finansowania, marż, prowizji. 

Tymczasem specjaliści biją na alarm i ostrzegają,  że obniżenie limitu kosztów pozaodsetkowych stwarza olbrzymie ryzyko rozwoju prawdziwej lichwy.

Pesymistyczny scenariusz czarnego rynku pożyczek wieszczy też sama branża.

Więcej o kwestii projektu i o tym jak zapatrują się na niego uczestnicy rynku czytaj w artykule opublikowanym na łamach Pulsu Biznesu 27 czerwca>> Firmy pożyczkowe czują się rabowane

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy