Proservice Finteco przyspieszył z Turbine

opublikowano: 11-04-2018, 22:00

Ledwo fintech, którego inwestorem jest Oaktree, kupił spółkę od automatyzacji, a już ogłasza kolejną akwizycję. Przejął już pięć firm.

Proservice Finteco, dostarczający usługi outsourcingu i rozwiązania IT dla TFI, banków i ubezpieczycieli, od 2016 r. buduje przy wsparciu funduszu Oaktree grupę, na którą przeznaczy kilkaset milionów złotych. Ostatnio spółka włączyła turbodoładowanie. Po przeprowadzonej na początku marca akwizycji Makeitright w ubiegłym tygodniu przejęła Turbine Analytics, producenta systemu do zarządzania aktywami i ryzykiem.

— Zdecydowaliśmy się na akwizycję Turbine ze względu na jej innowacyjny produkt oraz know-how. Spółka osiągnęła sukces na polskim rynku, doskonale wpasowując się w niszę. Jest doceniana przez klientów nie tylko za oferowane rozwiązania IT, ale również ze względu na wsparcie merytoryczne, które im gwarantuje. Naszą strategią akwizycyjną jest właśnie wspieranie takich zespołów, wyposażanie ich w zasoby oraz narzędzia tak, aby z polskimi produktami mogły zawojować świat. Wierzymy, że to się uda — mówi Maciej Dyjas, członek rady nadzorczej Proservice Finteco, partner zarządzającyCornerstone Partners, przedstawiciela Oaktree Capital Management w Polsce.

Zintegrują i zainwestują

Z Turbine Risk Analytics, systemu do zarządzania ryzykiem, korzysta 21 klientów z sektora TFI, w tym Ipopema, Skarbiec, Altus czy Rockbridge. Program działa w formule SaaS (software as a service). System służy do pomiaru, monitoringu i raportowania ryzyka, automatyzuje pracę i daje oszczędności. Drugi produkt firmy, Turbine Asset Manager, służący do zarządzania aktywami, jest wdrażany u czterech klientów. System pozwala na kompleksowe zarządzanie portfelem inwestycyjnym, automatyczne składanie zleceń na rynkach międzynarodowych i kontrolę limitów inwestycyjnych.

Turbine została założona pięć lat temu w Warszawie i dziś zatrudnia 22 osoby.

— Turbine pozostanie niezależną spółką, zachowując ducha startupowego i wykorzystując przedsiębiorczość oraz dynamikę pracujących w niej osób. Chcemy zintegrować produkty Turbine i ProService. Będziemy też działać za granicą, chcemy stworzyć dużą platformę oferującą produkty IT — zapowiada Paweł Sujecki, prezes ProService Finteco.

— Turbine to polski know- -how i polska marka, chcemy dzięki wsparciu ProService wyjść z usługami za granicę — mówi Jakub Czarnota, członek zarządu Turbine Analytics.

Rozkręcają się

Oaktree zaczął budowę fintechu od przejęcia Proservice w 2016 r. Od tego czasu przeprowadził pięć akwizycji. Na początku 2017 r. ProService kupił Aspartusa, spółkę dostarczającą firmom ubezpieczeniowym oprogramowanie do obsługi produktów majątkowych, życiowych i komunikacyjnych. Potem przejął 65-osobową część Bonaira, spółki IT specjalizującej się w rozwiązaniach asset management i systemach bankowych. Jesienią ubiegłego roku firma kupiła zatrudniającą 30 osób warszawską spółkę IFAS wyspecjalizowaną w wycenie funduszy i księgowości korporacyjnej.

Jeszcze w tym roku spółka zapowiada kilka przejęć, w tym za granicą.

— Jest szansa, że do końca pierwszego półrocza zrealizujemy jeszcze dwie akwizycje — zapowiada Jacek Levernes, członek rady nadzorczej ProService Finteco i szef inwestycji wehikułu inwestycyjnego Oaktree Capital Management i Cornerstone Partners.

ProService Finteco zatrudnia prawie 800 osób w biurach w Warszawie, Bydgoszczy, Krakowie i Lublinie. Klientami spółki są m.in. Credit Agricole, Aviva, AXA, mBank, HSBC czy Skarbiec TFI. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu