Przejęć na GPW będzie więcej

Maciej Zbiejcik
07-05-2008, 07:25

Odzieżówka, sektor spożywczy, IT, handlowy i usługowy, media, eksporterzy oraz deweloperzy — to zdaniem analityków branże, które czeka konsolidacja.

Znacząca przecena oraz chęć dalszego rozwoju — to dwie istotne przyczyny nasilającej się konsolidacji na warszawskiej giełdzie. Szczególnie aktywne są spółki odzieżowe. Miesiąc temu LPP ogłosił zamiar przejęcia Artmana. W tym tygodniu plany akwizycyjne wobec W. Kruka ujawniła Vistula & Wólczanka. Ruch zaczyna się też w innych branżach. Dziś na przykład list intencyjny w sprawie strategicznego partnerstwa podpiszą Zakłady Chemiczne Police i Zakłady Azotowe Puławy. W kwietniu zaś głośno było o możliwym przejęciu Bankiera przez Agorę.

Spadki urealniły wyceny

Analityków nie dziwi, że fala przejęć ruszyła właśnie teraz.

— Z racji obserwowanej przeceny na GPW jest dobry moment na przejęcia. Fala konsolidacyjna powinna się nasilić — uważa Radosław Łukaszczuk, analityk DM Millennium.

Podobnego zdania jest Mirosław Saj, analityk DnB Nord.

— Transakcji będzie jeszcze więcej, jeśli spadki na naszym parkiecie będą się przedłużać — prognozuje Mirosław Saj.

Czas na zakupy

Niezależnie od giełdowej koniunktury analitycy są przekonani, że fuzji i przejęć na GPW będzie przybywać.

— W tej chwili konsolidacja wydaje się najbardziej właściwym kierunkiem rozwoju w branży spożywczej i odzieżowej. W pierwszym z sektorów aktywna w przejmowaniu konkurentów powinna być Jutrzenka. Z kolei atrakcyjnym obiektem do przejęcia może być notowany poniżej wartości księgowej Mieszko. Na miejscu Jana Kolańskiego, głównego udziałowca Jutrzenki, zastanowiłbym się nad zakupem tej spółki — typuje Rafał Salwa, niezależny analityk.

Według Salwy, w sektorze odzieżowym zaś na celowniku może znaleźć się Próchnik z racji stosunkowo niskiej wyceny rynkowej. Łódzką spółką mogłyby się zainteresować Vistula & Wólczanka lub Bytom.

Teraz deweloperzy i IT

Analitycy zwracają też uwagę na deweloperów.

— To mocno przecenione spółki. Wycena rynkowa wielu spółek deweloperskich jest już zbliżona do wartości posiadanych gruntów — zauważa Mirosław Saj.

Ruchy konsolidacyjne czekają także firmy z branży informatycznej.

— Wśród spółek, które mogą być aktywne na rynku fuzji i przejęć, wymieniłbym ABG oraz Techmex — przewiduje Rafał Salwa.

Co ciekawe, według ana- lityków, wśród możliwych obiektów do przejęcia są eksporterzy.  

— Przez mocnego złotego przeżywają oni trudny okres. To mogą wykorzystać zagraniczni inwestorzy — podkreśla Wojciech Szymon Kowalski, analityk Biura Analiz i Koniunktur WS Kowalski.

Za sprawą Puław i Polic głośno jest o ewentualnych mariażach w branży chemicznej.

— Niemal wszystkie spółki chemiczne deklarują chęć przejęć. Jednak w większości przypadków na deklaracjach się kończy. Decyzja w spra- wie ewentualnej konsolidacji należy do skarbu państwa — podkreśla Ludomir Zalewski, analityk DM BKO BP.

Dyżurnym tematem jest łączenie Orlenu z Lotosem.

— Nie sądzę, by między tymi gigantami doszło do szybkiego mariażu. Dla konsumentów najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby ze sobą konkurowały — dodaje Mirosław Saj, analityk DnB Nord.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przejęć na GPW będzie więcej