„Przejechałem się Teslą. I już nigdy nie sprzedam jej akcji na krótko”

Przejażdżka znanym autem o elektrycznym napędzie przekonała komentatora finansowego Dana Nathana do akcji Tesla Motors, po tym jak od początku roku jej zwiększyły one wartość ponadpięciokrotnie.

- Wczoraj miałem przyjemność przejechać się autem „Model S”, należącym do mojego przyjaciela, i muszę wam powiedzieć, że ten samochód ma potencjał, by wygenerować popyt, który jest nie do zaspokojenia – napisał Dan Nathan, komentator amerykańskiego portalu finansowego Riskreversal.com.

To stwierdzenie, które może zaskakiwać. Jeszcze w sierpniu ten sam komentator zalecał grę na załamanie zwyżek notowań producenta samochodów, po tym jak skoczyły one do 167 USD z pułapu zaledwie 28 USD rok wcześniej. Jak zauważa Dan Nathan, obecnie wartość rynkowa Tesla Motors sięga 23 mld USD, czyli blisko połowy kapitalizacji General Motors, motoryzacyjnego giganta o stuletniej historii i kilkudziesięciokrotnie wyższych przychodach.

Notowania Tesla Motors na giełdzie nowojorskiej w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Źródło: Bloomberg.

- Produkt, perspektywy finansowe spółki i zachowanie kursu są ze sobą powiązane, jednak bywa, że ten związek jest mocno zachwiany. Ale jedna rzecz jest pewna. Samochód jest niesamowity. Jedyną rzeczą, jakiej mój przyjaciel żałuje, to to, że nie kupił akcji spółki, kiedy wiosną składał zamówienie na samochód. Koszt zakupu mu by się zwrócił, zanim odebrałby auto – napisał Dan Nathan.

Krótkie pozycje (czyli pozycje nastawione na spadek kursu) w akcjach Tesla Motors stanowią równowartość aż 26 proc. kapitału spółki. To wyjątkowo dużo w porównaniu z ilością akcji pozostających w wolnym obrocie. Pięciu największych akcjonariuszy dysponuje pakietem sięgającym 55 proc. kapitału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Riskreversal.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „Przejechałem się Teslą. I już nigdy nie sprzedam jej akcji na krótko”