Przepisy o opłacie audiowizualnej - nie wcześniej niż w 2015 r.

DI, PAP
opublikowano: 02-09-2013, 18:50

Przepisy o opłacie audiowizualnej nie wejdą w życie przed styczniem 2015 r. - poinformowało PAP Centrum Informacyjne MKiDN.

Zastąpienie abonamentu opłatą audiowizualną w wysokości ok. 10 zł zakłada projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, tzw. ustawie medialnej.

Projekt założeń ustawy powstał w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i w konsultacji z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Następnie został przekazany Marszałek Sejmu Ewie Kopacz.

Centrum Informacyjne resortu kultury poinformowało PAP, że w oparciu o ten projekt w najbliższym czasie rozpoczną się prace nad projektem ustawy. Nie podano konkretnego terminu rozpoczęcia prac.

"Wiadomo już, że ustawa o opłacie audiowizualnej nie wejdzie w życie przed 1 stycznia 2015 r., ponieważ po jej uchwaleniu konieczne będzie przeprowadzenie prac związanych w wdrożeniem jej przepisów. Chodzi tu m.in. o przygotowanie nowego sposobu pobierania opłaty. Ponadto należy zwrócić uwagę, że regulacje dotyczące finansowania nadawców publicznych mogą wejść w życie wyłącznie z początkiem roku kalendarzowego" - podało MKiDN.

Brane są pod uwagę dwa warianty ustawy medialnej. Oba zakładają zastąpienie abonamentu opłatą audiowizualną.

Decyzja dotycząca ostatecznego wyboru wariantu nie została jednak jeszcze podjęta - poinformowało Centrum Informacyjne resortu kultury, dodając jednocześnie, że "nowe regulacje w zakresie opłaty audiowizualnej muszą zapewniać wysoki poziom ściągalności tej opłaty".

"Jednocześnie nie mogą nakładać nadmiernych obowiązków na obywateli i naruszać ich prywatności. Wybrany ostateczny wariant musi spełniać przede wszystkim wskazane wyżej warunki, a także zapewniać tani i efektywny sposób poboru opłaty. Jedna z najważniejszych zamian, którą przewiduje projekt, powinna oscylować wokół kwoty 10 zł od każdego gospodarstwa domowego. W projekcie założeń została również przesądzona kwestia rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych. Obowiązek ten ma zostać zniesiony" - przypomina MKiDN.

W opinii resortu przepisy, które nakładają dzisiaj takie obowiązki na obywateli, są nieskuteczne i anachroniczne. Ministerstwo kultury poinformowało, że - zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego - aż 97,9 proc. gospodarstw domowych w Polsce posiada, co najmniej, jeden odbiornik telewizyjny.

"Należy zauważyć, że w przedstawionych wyżej statystykach zostały uwzględnione jedynie telewizory. Tymczasem do odbioru programów radiowych i telewizyjnych wykorzystywane są dzisiaj nie tylko tradycyjne odbiorniki, ale także komputery, tablety i telefony komórkowe. W praktyce może to oznaczać, że również w tych gospodarstwach domowych, w których nie ma odbiorników telewizyjnych, znajdują się urządzenia umożliwiające odbiór programów" - zwróciło uwagę Centrum Informacyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Media / Przepisy o opłacie audiowizualnej - nie wcześniej niż w 2015 r.