Czytasz dzięki

Przybywa blikomaniaków

opublikowano: 29-09-2020, 22:00

Pandemia przeniosła handel do sieci, a to sprzyja rozwojowi Blika. Rośnie liczba jego użytkowników, a także transakcji, których dokonują

W drugim kwartale 2020 r. użytkownicy Blika zrealizowali 97,4 mln transakcji, a w całym pierwszym półroczu — 175 mln. Na koniec czerwca z Blika aktywnie korzystało 5,42 mln użytkowników — o 67 proc. więcej niż rok wcześniej. Już prawie co drugi użytkownik bankowych aplikacji mobilnych w Polsce płaci Blikiem. — Pandemia przeniosła handel do sieci, a tam Blik jest metodą płatności pierwszego wyboru z uwagi na szybkość, wygodę i bezpieczeństwo płatności. Odnotowaliśmy także ogromny wzrost liczby przelewów na numer telefonu. Polacy coraz chętniej rozliczają się bezgotówkowo, co jest bardzo ważne w czasie zagrożenia koronawirusem — komentował Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika. W efekcie w drugim kwartale 2020 r. użytkownicy Blika zrealizowali o ponad 7 mln transakcji więcej niż w całym 2018 r. Tradycyjnie najwięcej operacji realizowanych było w internecie — 73 mln, to 110 proc. więcej niż rok temu i o 27 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach roku. Płatności w sieci to trzy czwarte wszystkich transakcji.

Liczba transakcji w tradycyjnych terminalach płatniczych wzrosła o 20 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem — było ich 8,4 mln (to 68 proc. więcej rok do roku). Odchodzenie od obrotu gotówkowego w czasie pandemii widać również po spadku liczby wypłat z bankomatów.

Takich transakcji było 5,5 mln, czyli o 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Średnia liczba transakcji dziennie w drugim kwartale przekroczyła milion, a rekordowego dla kwartału dnia było ich ponad milion trzysta. W porównaniu do pierwszego kwartału roku wzrosła średnia kwota transakcji i wynosiła 135 zł (o 5 zł więcej niż w poprzednim kwartale). Pojedyncza wypłata z bankomatu wyniosła średnio 570 zł (w stosunku do 516 zł w pierwszych trzech miesiącach roku) — użytkownicy wypłacali pieniądze rzadziej, ale pobierali wyższe kwoty. Łączna wartość wszystkich transakcji Blikiem w kwietniu, maju i czerwcu to ponad 13 mld zł — o 28 proc. więcej niż w pierwszym kwartale.

Użytkownicy zrealizowali w drugim kwartale aż 10,6 mln przelewów na numer telefonu Blik — to wzrost o 47 proc. w stosunku do pierwszych trzech miesięcy roku i prawie 200 proc. więcej niż w tym samym okresie roku 2019.

Kariera Blika przypomina efekt śnieżnej kuli — gwałtownie przyspieszyła pod koniec 2018 r. i cały czas się rozwija. Wszystko za sprawą najlepszej metody znanej marketingowcom i ludziom reklamy — mianowicie szeptanej. To użytkownicy polecają Blika innym, dlatego że jest wygodny, transakcje nim są szybkie i bezpieczne i daje wiele możliwości. W efekcie wskaźnik NPS, czyli polecenia usługi, wynosi dla niego 57 pkt, gdy dla porównania średnia dla rynku bankowego to 18 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane