Puls Przedsiębiorcy – 21 grudnia 2005

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 21-12-2005, 08:05

Dlaczego małe i średnie firmy powinny śledzić stopę bezrobocia, wzrost konsumpcji, wzrost inwestycji, zmiany w stopach procentowych NBP i koniunkturę w przemyśle? Bo śledzenie makroekonomicznych faktów pozwoli ich szefom poszerzyć perspektywę, zobaczyć swoją działalność w szerszym kontekście i zdobyć wiedzę o szansach na rozwój.

Dlaczego małe i średnie firmy powinny śledzić stopę bezrobocia, wzrost konsumpcji, wzrost inwestycji, zmiany w stopach procentowych NBP i koniunkturę w przemyśle? Bo śledzenie makroekonomicznych faktów pozwoli ich szefom poszerzyć perspektywę, zobaczyć swoją działalność w szerszym kontekście i zdobyć wiedzę o szansach na rozwój. Tym bardziej że wyciągnięcie podstawowych wniosków ze słupków i wykresów wcale nie jest trudne. Na co zwracać uwagę? Pomaga w tym „Przedsiębiorca” środowy dodatek do „Pulsu Biznesu”. Artykuł można również przeczytać tutaj.

Dobra koniunktura, utrzymująca się od pewnego czasu w gospodarce, wpływa na wzrost wolnych środków posiadanych przez przedsiębiorstwa. Według danych GUS, ponad 15 tys. firm wypracowało w ciągu trzech pierwszych kwartałów łączne zyski w kwocie 48 mld zł. Ich krótkoterminowe inwestycje zbliżyły się do poziomu 88 mld zł. Jednocześnie od pewnego czasu mamy do czynienia ze spadkiem rynkowych i oficjalnych stóp procentowych, związany między innymi z utrzymująca się od dłuższego czasu niską inflacją Czy przedsiębiorstwa mają jakąś alternatywę? Bez wątpienia tak. Wniosek taki nasuwa się gdy porównamy średnie oprocentowanie bankowych depozytów z wynikami wypracowanymi w rocznych okresach przez pieniężne i gotówkowe fundusze inwestycyjne. Więcej w „Drodze po kapitał”, cyklicznym dodatku „Pulsu Biznesu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane