Quercus wierzy w maluchy i średniaki

opublikowano: 09-08-2017, 22:00

Wyceny akcji „misiów” są atrakcyjne, ale tym bardziej zagadkowe jest, dlaczego nie rosną — mówi Sebastian Buczek, prezes giełdowego TFI.

W 3 miesiące kurs Quercus TFI spadł o 9 proc. To jedna z tych spółek, która ciąży na notowaniach sWIG80. Od połowy maja stracił on niemal 5 proc. wartości. Sebastian Buczek, zarządzający towarzystwem, którego aktywa systematycznie zbliżają się do bariery 5 mld zł, nie ukrywa, że spora część akcyjnego portfela Quercusa zaangażowana jest właśnie w małe i średnie spółki. Tym tłumaczy dość przeciętne wyniki funduszy w pierwszym półroczu, ale zastrzega, że wciąż wierzy, że karta się odwróci.

Sebastian Buczek, Quercus

— Wśród maluchów i średniaków nie brak takich, których akcje są niesprawiedliwie nisko wycenione — mówi Sebastian Buczek, którego Quercus notowany jest ze wskaźnikiem cena/ zysk na poziomie niespełna 12 i którego stopa dywidendy z tegorocznego zysku może być dwucyfrowa. — Spółek z jednocyfrowymi wskaźnikami cena/zysk nie brakuje, ale co z tego, skoro wielu zarządzającym funduszami przeważa segment „misiów” w portfelach,a dużych napływów świeżego kapitału branża nie notuje, poza kilkoma wybitnymi funduszami pod względem wyników lub nowymi rozwiązaniami, które przeciągają kapitał — mówi Sebastian Buczek.

Jego zdaniem, wytłumaczeniem tego stanu rzeczy mogą być obawy inwestorów o nacjonalizację otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w kawałkach. To właśnie OFE są znaczącymi akcjonariuszami wielu małych i średnich firm. Według Tomasza Hońdy, głównego analityka Quercus TFI, szczyt dobrej koniunktury na giełdzie zostanie osiągnięty już w listopadzie tego roku.

— To by oznaczało, że rok 2018 będzie trudniejszy, a do listopada może dojść do większych wahnięć. Ciekawe jest jednak to, że hossa trwa już 8 lat, a wyceny są umiarkowane. Rynek byka kończy się zwykle wtedy, kiedy nie było już co kupować, bo wyceny były albo wysokie, albo bardzo wysokie. Dlatego żywimy nadzieję, że nawet jeśli w listopadzie indeksy osiągną szczyt, to będzie to szczyt lokalny, a nie koniec hossy — mówi Sebastian Buczek, który zapowiada wprowadzenie jesienią do oferty towarzystwa nowego rozwiązania. Jego charakteru nie ujawnia, wiadomo jedynie, że będzie to fundusz inwestycyjny zamknięty.

Zyski w górę

W drugim kwartale 2017 r. Quercus TFI zwiększył zysk netto o 32 proc., do 7,55 mln zł. Przychody wzrosły o 25 proc., do 27,8 mln zł, a zysk operacyjny o 33 proc., do 9,1 mln zł. Narastająco po pierwszym półroczu przychody wynoszą 54,5 mln zł i są o 27 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2016 r. Zysk operacyjny to 17,8 mln zł (+31 proc.), a zysk netto 14,7 mln zł (+29 proc.). Aktywa towarzystwa to 4,9 mld zł, z czego 2,3 mld zł pracuje w funduszu Ochrony Kapitału. Jest on najmniej marżowy (opłata stała to 1 proc.), ale na koniec roku rozliczana jest tzw. opłata za sukces, która po pierwszym półroczu sięga 2,6 mln zł. W pierwszym półroczu najwięcej pieniędzy płynęło właśnie do tego funduszu. W sumie saldo sprzedaży Quercusa wyniosło 370 mln zł.

— Wydawałoby się, że na tak dobrym rynku i w otoczeniu spadającego oprocentowania depozytów powinniśmy przyciągnąć więcej pieniędzy klientów, dlatego czuję lekki niedosyt — mówi Sebastian Buczek. Jego zdaniem, wyniki w trzecim kwartale powinny być zbliżone do tych z drugiego kwartału, a w całym roku zysk może być nieco mniejszy niż w rekordowym 2013 r. (wtedy wyniósł 38,8 mln zł).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane