Raiffeisen Research: To już koniec umocnienia złotego

Notowania złotego nie mają w najbliższych 12 miesiącach szans na umocnienie, a pod presją sprzedających znajdą się obligacje skarbowe, przewiduje biuro Raiffeisen Research.

Mimo silnej gospodarki i łagodzenia polityki w strefie euro przy oczekiwanej stabilnej polityce pieniężnej w Polsce złoty nie ma już potencjału umocnienia, napisali w raporcie na drugi kwartał specjaliści Raiffeisen Research. Presję na osłabienie krajowej waluty wywierać będą zawirowania wynikające z kontroli praworządności przez Komisję Europejską i obniżenia ratingu przez agencję S&P, planowane rewizje ratingów innych agencji oraz łagodniejsza polityka fiskalna obecnego rządu.

„Złoty będzie bardziej podatny na zmiany nastrojów na globalnych rynkach, ponieważ Polska będzie postrzegana bardziej jako rynek wschodzący, a nie jak miało to miejsce w ostatnich latach, rynek bliższy dojrzałemu” – napisali specjaliści Raiffeisen Research.

Według biura za 12 miesięcy kurs euro sięgnie 4,25 zł, czyli niespełna 1 proc. mniej niż obecnie, a dolar umocni się do 4,21 zł, czyli o 12 proc. w porównaniu z obecnymi notowaniami. Pod presją sprzedających powinny znaleźć się także obligacje polskiego rządu. Rentowności dwulatek powinny wzrosnąć z 1,5 proc. do 1,8 proc., a rentowności 10-latek z 2,9 proc. do 3,3 proc.

„Widzimy pewne ryzyko przeceny obligacji o dłuższych zapadalnościach, a to ze względu na zbliżające się rewizje polskiego ratingu oraz oczekiwane w drugiej połowie roku zdecydowane odbicie inflacji” – uzasadniają specjaliści Raiffeisen Research.

Złoty, banknoty, paczki
Złoty, banknoty, paczki
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane