Raport ADP i niskie ceny skusiły do zakupów

opublikowano: 08-03-2012, 00:00

ZAGRANICA

Akcje europejskich spółek odrabiały wtorkowe spadki, największe od listopada 2011 r. Nastroje poprawiły wieści z USA. Raport ADP sygnalizował kolejny wzrost miejsc pracy w sektorze prywatnym, co jest dobrym prognostykiem przed piątkową publikacją danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy w lutym.

Z 19 europejskich indeksów branżowych spadła wartość jedynie wskaźnika spółek użyteczności publicznej. Najmocniej drożały indeksy spółek budowlanych i produkujących materiały budowlane, technologicznych i finansowych. Na giełdzie we Frankfurcie drożały akcje m.in. BMW i Infineon Technologies. W Londynie rósł kurs HSBC, a w Paryżu cena akcji m.in. STMicroelectronics i Societe Generale.

Na Wall Street również widać było poprawę nastrojów. Zachęcały niskie ceny. Wskaźnik cena/zysk indeksu spadł do 13,8. Jego średnia wartość, liczona od 1964 r., wynosi 16,4. Największym popytem cieszyły się akcje spółek z segmentów IT, energii i finansowego. Najsłabsze były segmenty „defensywne”: użyteczności publicznej i dóbr codziennego użytku. Wśród blue chipów drożały m.in. Bank of America i JP Morgan oraz General Electric. Ten ostatni podtrzymał w środę prognozę co najmniej 10-procentowego wzrostu zysków działów przemysłowego i kapitałowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, m.drus@pb.pl

Polecane