Raport: łupki są bezpieczne

GRA
opublikowano: 24-03-2015, 12:11

Po trzech latach badań prowadzonych na siedmiu odwiertach Ministerstwo Środowiska i Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiły, że prace przy poszukiwaniach gazu z łupków prowadzone są bezpiecznie dla środowiska.

- Badania wykazały, że prace nie oddziałują w sposób trwale negatywny na środowisko, choć w krótkim terminie mamy oczywiście do czynienia z hałasem lub wzmożonym ruchem kołowym - mówi Monika Konieczyńska z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Bloomberg

- Wokół łupków narosło mnóstwo mitów. Teraz widać, że dane ich nie potwierdzają - dodaje Sławomir Brodziński, wiceminister środowiska i główny geolog kraju.

Dla przypomnienia: obawy ekologów dotyczą głównie wpływu poszukiwań na jakość wody.

To pierwsze takie badanie w Europie, a prawdopodobnie również na świecie. Na bazie jego rezultatów resort środowiska chce sformułować wytyczne środowiskowe dla inwestorów zajmujących się poszukiwaniem gazu i ropy z łupków. Wykorzysta je m.in. w rozmowach z Komisją Europejską (wiele państw UE jest przeciwnych poszukiwaniom łupkowym i domaga się zaostrzenia regulacji).
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane