Raport PRNews.pl: Aktywa banków – III kw. 2017 r.

  • Wojciech Boczoń
opublikowano: 22-11-2017, 07:00

Zmiany wielkości aktywów banków komercyjnych w Polsce były w III kw. 2017 roku jeszcze mniejsze niż okres wcześniej. Pojawiło się jednak dwóch graczy, którzy uzyskali większą dynamikę wzrostu sumy bilansowej – najbardziej urósł Alior Bank i Idea Bank.

Choć tempo jest powolne, to w III kw. 2017 roku doszło na rynku bankowym do dwóch przetasowań w zestawieniu największych banków komercyjnych notowanych na warszawskiej GPW pod względem wielkości aktywów – Bank Millenium przebił Bank BGŻ BNP Paribas, a Alior Bank wskoczył nad Getin Bank.

Bank Millennium
Bank Millennium

Jak co kwartał, raport o aktywach banków PRNews.pl obejmuje wszystkie banki detaliczne notowane na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Prezentujemy w nim sumy bilansowe z kwartalnych raportów jednostkowych banków komercyjnych w ujęciu kwartalnym i rocznym.

Alior Bank i Bank Millennium o oczko wyżej

Pomimo niewielkiego wzrostu sumy bilansowej w relacji kwartał do kwartału Bank Millennium wskoczył oczko wyżej w najnowszym zestawieniu. Tym samym Bank BGŻ BNP Paribas spadł na 7. pozycję. Sytuację pogorszył 1-proc. spadek wielkości aktywów w przypadku francuskiej instytucji.

Już w czasie fuzji Banku BGŻ i Banku BNP Paribas informowano, że celem nowopowstałego podmiotu będzie przedarcie się do pierwszej piątki największych banków w Polsce. Póki co wydaje się to nierealne, patrząc na przewagę ING Banku Śląskiego. W poniedziałek 20 listopada 2017 roku agencja Reutera podała jednak do informacji, że Bank BGŻ BNP Paribas jest zainteresowany przejęciem kolejnego podmiotu – Raiffeisen Polbanku. Ten z kolei w raporcie jednostkowym za II kw. 2017 roku wykazał aktywa wielkości rzędu 50 mld zł. Połączenie obu banków zapewniłoby spełnienie ambicji Francuzów.

Do zmiany doszło także o pozycję niżej – po III kw. 8. miejsce należy już do Alior Banku, a nie Getin Banku. Spore zwiększenie sumy bilansowej tego pierwszego (5,19 proc.) i jednoczesny spadek sumy drugiego doprowadziły do 1 mld różnicy na korzyść Aliora.Na uwagę zasługuje jeszcze Idea Bank, który w ciągu kwartału podbił swoje aktywa o kolejne 3 proc. W ciągu roku jego suma bilansowa zwiększyła się już o 16 proc.W czołówce… bez zmianNiezmienna pozostaje czołówka zestawienia. Gigantem rynku jest PKO Bank Polski, który odstawia konkurencję na ponad 100 mld zł, mogąc pochwalić się sumą bilansową opiewającą na prawie 272 mld zł po III kw. 2017 roku. Wzrost względem poprzedniego okresu wyniósł niewiele ponad 1 mld – 0,44 proc.Niewielkie wzrosty aktywów odnotowano także w przypadku kolejnych dwóch miejsc podium – Banku Pekao i Banku Zachodniego WBK. Ten pierwszy urósł o niecały 1 mld zł, a Bank Zachodni WBK o zaledwie 200 mln zł. O prawie 3 mld zł zwiększył swoje aktywa mBank z 4. miejsca. Co prawda jeszcze mu brakuje wciąż kilka mld do Banku Zachodniego WBK, ale może się okazać, że w przyszłym kwartale powróci przeskakiwanie obu banków między 3. i 4. miejscem, jak miało to miejsce kilka kwartałów temu.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane