RCL zapowiada działania usprawniające publikacje aktów prawnych

PAP
opublikowano: 07-10-2014, 19:46

Nie później niż do końca 2014 roku Rządowe Centrum Legislacji wdroży pakiet działań mających usprawnić publikowanie aktów prawnych - poinformowało we wtorek RCL. Wykaz aktów, które wpłynęły do ogłoszenia, ma być zamieszczany na stronie Centrum.

To pokłosie sprawy projektu ws. rajów podatkowych. Ustawa, którą rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września i - by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r - powinna zostać opublikowana przed końcem września. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało ją jednak 3 października.

W czwartek Sejm zajmie się projektem przepisów, które pozwolą, by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2015 r. Premier Ewa Kopacz dostała raport dotyczący opóźnienia publikacji tej ustawy, sprawę ma zbadać NIK. W związku z opóźnieniem publikacji ustawy - według Centrum Informacyjnego Rządu - premier zleciała szefowi KPRM Jackowi Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwie Finansów. W ciągu 7 dni ma powstać raport, na podstawie którego premier podejmie dalsze decyzje.

RCL - w komunikacie przesłanym PAP we wtorek - zapowiada wdrożenie pakietu działań "mających na celu sprawniejszą identyfikację aktów, których termin ogłoszenia ma istotne znaczenie z punktu widzenia funkcjonowania regulacji".

Centrum informuje, że do szefa Kancelarii Sejmu zostanie skierowany wniosek o przekazywanie do RCL kopii tekstów ustaw uchwalonych przez parlament i przekazywanych do prezydenta do podpisu. Według RCL pozwoli to na wcześniejsze rozpoczęcie pracy nad przygotowaniem aktu do publikacji, a tym samym skróci się okres między datą podpisania ustawy przez prezydenta a datą jej ogłoszenia.

W komunikacie napisano również, że na stronie www.rcl.gov.pl zostanie też zamieszczony wykaz wszystkich aktów prawnych, które wpłynęły do ogłoszenia. Będzie on aktualizowany na bieżąco, a przy każdym akcie wskazana zostanie maksymalna planowana data ogłoszenia - podkreśla RCL.

Data ogłoszenia określana ma być na podstawie szacowanego czasu przygotowania aktu do ogłoszenia; szczegółowe informacje w tej sprawie mają być dostępne na stronie Centrum. RCL podkreśla, że czas przygotowania poszczególnych aktów zależy m.in. od ich rodzaju i objętości.

"Planowana data ogłoszenia będzie modyfikowana na podstawie informacji wskazujących na pilność publikacji: w odniesieniu do projektów rządowych - uzyskanych na wcześniejszym etapie prac legislacyjnych, otrzymanych od podmiotu przesyłającego akt, a w przypadku ustaw - właściwego ministerstwa, wynikających z analizy przeprowadzanej przez pracowników Rządowego Centrum Legislacji" - czytamy w komunikacie.

RCL podkreśla też, że upoważnieni przedstawiciele ministerstw i innych podmiotów biorących udział w procesie legislacyjnym będą mieli możliwość przesyłania do RCL informacji "o czynnikach wpływających na konieczność przyspieszenia terminu publikacji bądź publikacji aktu w określonym terminie".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu