Recesja w USA przyjdzie w kwietniu 2023 r.

Od recesji w gospodarce amerykańskiej dzielą nas lata, ocenia Ed Hyman z firmy doradczej Evercore ISI.

Ed Hyman, prezes Evercore ISI
Zobacz więcej

Ed Hyman, prezes Evercore ISI Bloomberg

Zgodnie z modelami banku JPMorgan Chase w ciągu 2 lat prawdopodobieństwo wejścia USA w recesję przekracza 60 proc., powiedział w czwartek na antenie telewizji Bloomberg James Sullivan z singapurskiego oddziału instytucji. Z tym poglądem całkowicie nie zgadza się Ed Hyman, prezes Evercore ISI, według którego najbardziej prawdopodobną datą rozpoczęcia recesji jest kwiecień 2023 r. Recesja zwykle rozpoczyna się 2-3 lata po tym, jak dynamika zysków spółek z indeksu S&P500 osiągnie szczyt (powinna wówczas sięgnąć 25-30 proc.), oraz tuż po tym, jak szczyt osiągnie dynamika płac (ten powinien wypaść na wysokości 4 proc., w porównaniu z obecnie notowanymi 3 proc.).

- Gospodarka dzisiaj ma się całkiem dobrze, a w przyszłym roku może spowolnić do około 2,25 proc. – prognozuje Ed Hyman.

Menedżer przyznaje, że nie wierzy w dalsze znaczące zaostrzenie polityki Fedu, po tym jak w ostatnich trzech latach instytucja dokonała ośmiu podwyżek stóp, a 2018 r. stał pod znakiem ograniczania jej bilansu. Według niego Fed nie chce wywołać recesji w 2020 r., a wie, że właśnie wtedy osłabnie stymulacja fiskalna. Dodatkowo perspektywy inflacji znacząco osłabiła przecena ropy z ostatnich tygodni, zauważa Ed Hyman.

- Najlepszym wyjściem byłoby, gdyby decydenci oświadczyli, że będą raczej działać elastycznie w oparciu o pojawiające się dane, zamiast systematycznie podwyższać stopy – ocenia menedżer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu