Czytasz dzięki

Regiony nie słabną

opublikowano: 30-07-2020, 22:00

W największych miastach poza Warszawą najemcy biurowi wynajęli w I półroczu więcej powierzchni niż rok temu.

Według danych JLL zainteresowanie biurami na wynajem na największych rynkach regionalnych nie słabnie. Eksperci Knight Frank zwracają jednak uwagę na zjawisko podnajmów i unikanie podpisywania długoterminowych umów.

Jak podaje JLL, w pierwszej połowie roku na rynku biurowym w regionach (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin, Lublin) wynajęto ponad 330 tys. m kw. Według JLL to lepszy wynik niż rok temu, mimo że popyt na biura poza stolicą w samym II kw. był o 50 proc. niższy w porównaniu do I kw. 2020 r. W sumie w I półroczu popyt wzrósł o 10 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r.

Nie słabnie też aktywność deweloperów. W pierwszym półroczu w miastach regionalnych do użytku oddano inwestycje o łącznej powierzchni blisko 176 tys. m kw., a w budowie znajduje się 800 tys. m kw.

— Najbardziej aktywni są deweloperzy w Krakowie, Katowicach, a także w Trójmieście, gdzie po zakończeniu wszystkich budowanych obecnie obiektów zasoby biurowe osiągną poziom miliona metrów kwadratowych. Prace budowlane w Polsce są realizowane, jednakże terminy zakończenia niektórych budów mogą zostać przesunięte — mówi Hanna Dąbrowska, analityk rynku w JLL.

Średni poziom pustostanów poza Warszawą to wg JLL 10,2 proc. W przypadku rynków regionalnych jest to wzrost o 0,8 pkt proc. r/r i 0,7 pkt proc. w ujęciu kwartalnym. Najniższym współczynnikiem powierzchni niewynajętej cechują się Trójmiasto i Katowice (w obu przypadkach 6,1 proc.), a najwyższym — Poznań (14,5 proc.) oraz Łódź (13,2 proc.).

— W pierwszym półroczu poza Warszawą podpisano osiem umów kupna-sprzedaży o łącznej wartości ok. 582 mln EUR. W rezultacie było to drugie w historii najlepsze pierwsze półrocze na rynkach regionalnych, ustępujące jedynie rekordowemu wynikowi z roku poprzedniego. Wśród miast regionalnych zdecydowanym liderem był Kraków. Ponadto dużym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się też Katowice i Wrocław — mówi Tomasz Puch, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych w JLL.

Jak zauważają eksperci firmy Kinght Frank, najemcy budynków biurowych wykazują jednak pewną wstrzemięźliwość.

— W wyniku niepewności co do kolejnych miesięcy niektórzy decydują się na krótkoterminowe przedłużanie umów, zamiast podejmować długoterminowe zobowiązania, które łączą się z relokacją, ekspansją albo standardowym przedłużeniem umowy na kolejne pięć lat — komentuje Monika Sułdecka-Karaś, partner i dyrektor regionalna w Knight Frank.

Knight Frank w całym kraju dostrzega też wzrost ilości powierzchni biurowej dostępnej na podnajem. Na koniec czerwca na rynkach regionalnych oferowano na podnajem około 65 tys. m kw.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane