Rekordowa oferta akcji PKO BP

ET
opublikowano: 24-03-2011, 00:00

Szykuje się wielka wtórna emisja. Do sprzedaży akcji zabiera się skarb państwa i BGK.

Szykuje się wielka wtórna emisja. Do sprzedaży akcji zabiera się skarb państwa i BGK.

Aleksander Grad, minister skarbu, zapowiedział wczoraj, że jego resort do końca tygodnia przedstawi rekomendację w sprawie sprzedaży akcji PKO BP. A na początku przyszłego tygodnia zapadnie decyzja co do formy zbycia papierów banku.

— To nie jest jeszcze przesądzone, ale raczej skłaniam się do tego, żeby to była oferta publiczna. Chcę jasno poznać argumenty za i przeciw. Dopiero wtedy zostanie podjęta ostateczna decyzja. Zakomunikujemy to w przyszłym tygodniu — powiedział wczoraj Aleksander Grad.

Akcje trafią więc prawdopodobnie na giełdę. Aleksander Grad nie podał wprawdzie, ile skarb chce sprzedać z posiadanych 40,99 proc. akcji PKO BP, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że może to być nie tylko największa wtórna oferta, ale w ogóle największa publiczna oferta w historii rynku kapitałowego w Polsce (rekord należy do PZU 8,1 mld zł).

Szef resortu skarbu zapowiedział, że swój pakiet spienięży także drugi akcjonariusz, kontrolowany przez państwo, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który ma pakiet 10,25 proc. akcji. Według wcześniejszych planów resortu, do 2013 r. skarb państwa może ograniczyć swój udział w akcjonariacie banku PKO BP do 25 proc. plus.

Grunt pod emisję szykowany jest od dłuższego czasu. Niedawno ministerstwo zgłosiło zmiany do statutu banku, które mają ograniczyć prawo innych akcjonariuszy niż BGK oraz skarb do wykonywania z akcji więcej niż 10 proc. głosów na walnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy