Rekordowe poręczenie za Piotra Osieckiego

opublikowano: 24-11-2018, 11:26

Weksle na 108 mln zł od znanych biznesmenów zamiast aresztu – to propozycja obrońców twórcy Altus TFI. W poniedziałek sąd zdecyduje czy przedłużyć mu areszt.

W poniedziałek o 13 zacznie się posiedzenie sądu, na którym zapadnie decyzja o najbliższej przyszłości Piotra Osieckiego, twórcy Altus TFI. Znany menedżer od trzech miesięcy przebywa w areszcie po tym, jak prokuratura zarzuciła mu że „wyrządził szkodę wielkich rozmiarów spółce GetBack”. Zdaniem śledczych przy sprzedaży EGB do GetBacku doszło do zmowy Konrada K., aresztowanego byłego prezesa GetBacku i Piotra Osieckiego, byłego prezesa Altus TFI,  w wyniku której windykacyjna spółka miała za zawyżoną cenę kupić spółkę kontrolowaną przez TFI. Zdaniem śledczych, wycena podmiotu została zawyżona co najmniej o 160 mln zł.

Altus TFI, założone przez Piotra Osieckiego, było 
głównym beneficjentem sprzedaży EGB do GetBacku. Zdaniem prokuratury 
cena było znacząco wyższa niż rzeczywista wartość spółki.
Zobacz więcej

Drogo sprzedał:

Altus TFI, założone przez Piotra Osieckiego, było głównym beneficjentem sprzedaży EGB do GetBacku. Zdaniem prokuratury cena było znacząco wyższa niż rzeczywista wartość spółki.

Prokuratorzy: Karol Węgrzyn i Marta Choromańska, wnieśli o przedłużenie aresztu na kolejne trzy miesiące uzasadniając m.in. groźbą mataczenia. W piątek, na posiedzeniu trwającym ponad 5 godzin, sąd nie podjął decyzji i ogłosił przerwę do poniedziałku.

Więcej niż potencjalna szkoda

Obrońcy Piotra Osieckiego zawnioskowali o zmianę środka zapobiegawczego z aresztu na poręcznie majątkowe. Poręcznie o wartości 108 mln zł złożyło 10 znanych przedsiębiorców i kilka spółek. Z informacji uzyskanych od obrońców wynika, że w tym gronie są przedsiębiorcy związani z Polską Radą Biznesu oraz partnerzy biznesowi Piotra Osieckiego. Ręczą, że nie ucieknie z kraju, nie będzie mataczył ani w jakikolwiek inny sposób utrudniał śledztwa, a także nie będzie występował w mediach. Poręczenie ma formę weksli in blanco poświadczonych notarialnie. Wśród poręczycieli jest spółka należąca do Piotra Osieckiego, prezes spółki złożył jednocześnie deklarację, że poręczone 50 mln zł może być zajęte na poczet ewentualnej kary. 108 mln zł to najwyższe poręczenie w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości.

W połączeniu z majątkiem Piotra Osieckiego zabezpieczonym wcześniej przez prokuraturę znacząco przekracza wartość potencjalnej szkody, którą prokuratura oszacowała na 165 mln zł, bowiem niedługo przed posiedzeniem sądu na wniosek prokuratury doszło do kolejnego zajęcia majątku Piotra Osieckiego. W sumie, w związku z tą sprawą prokuratura zabezpieczyła już majątek Piotra Osieckiego wart 163 mln zł (m.in. pieniądze na kontach, jednostki i certyfikaty TFI oraz wpisy na hipotekach).

W oczekiwaniu na biegłego

— Trzy miesiące powinny wystarczyć prokuraturze na zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania przygotowawczego, na co powoływała się prokuratura i zebranie materiału, w tym przesłuchanie świadków i podejrzanych. Majątek został zabezpieczony. To nie może być tak, że prokuratura chce dostać dodatkowy czas na to żeby powtarzać lub uzupełniać określone czynności np. przesłuchania, zakreśla termin na opinie biegłych na koniec lutego 2019 r. i oczekiwanie na te opinie jest uzasadnieniem dla przedłużania aresztu — mówi Katarzyna Szwarc, jeden z obrońców Piotra Osieckiego.

Na niejawnym posiedzeniu sądu Piotra Osieckiego reprezentowali także Jaromir Netzel i Radosław Skiba.

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego, prokuratura może wnosić o tymczasowy areszt nawet do maksymalnie 12 miesięcy, ale zazwyczaj wnosi się o wydłużenie o jeden do trzech miesięcy, bo prokuratura musi sądowi uzasadnić precyzyjnie, co zamierza jeszcze w tym czasie zrobić. Sąd podejmując decyzję nie orzeka o winie podejrzanego, a rozpatruje jedynie czy zasadne jest przetrzymywanie podejrzanego w areszcie.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu