Czytasz dzięki

Rekordowe zakupy amerykańskiej soi przez Chiny

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 26-08-2020, 09:38

Państwo Środka w ramach realizacji umowy handlowej tzw. ”Fazy 1” oraz wykorzystując niskie ceny surowca zamierza kupić rekordową ilość amerykańskiej soi.

Według osób związanych ze sprawą, zakupy mogą sięgnąć w 2020 r. poziomu około 40 mln ton. Odnosząc to do danych Departamentu Rolnictwa USA oznaczałoby to około 25 proc. wzrost względem 2017 r., który był podstawą do zawartej umowy. Równocześnie o 10 proc. przebity zostałby rekord z 2016 r.

soja
Zobacz więcej

soja fot. Bloomberg

Chiny od końca kwietnia br. systematycznie zwiększają zakupy amerykańskich produktów rolnych, a sprzedaż soi z dostawą w przyszłym sezonie kształtuje się obecnie na najwyższym poziomie w tej porze roku od 2013 r.

Jednak jak wynika z wyliczeń agencji Bloomberg, chińskie zakupy amerykańskich towarów rolnych w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2020 r. stanowią zaledwie 27 proc. wartości docelowej wynikającej z umowy handlowej.

Według chińskich organów celnych w 2017 r. Chiny zaimportowały rekordową ilość 95,5 mln ton soi z całego świata. 

Źródło agencji Bloomberg szacuje, że Chiny ostatecznie zaimportują w tym roku od 96 do 98 mln ton soi ze wszystkich krajów, z czego od 40 do 50 proc. będzie pochodziło z USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane