Rekordowe zaległości króla polskich indeksów

Tomasz Hońdo, starszy analityk w Quercus TFI
opublikowano: 27-11-2019, 13:51

Kojarzony ze spółkami średniej wielkości indeks mWIG40 okrzyknęliśmy niegdyś "królem polskich indeksów" ze względu na to, że jako jedyny z nich dotrzymywał kroku amerykańskiemu S&P 500 w trakcie hossy trwającej od 2009 roku.

Niestety zgodnie z przekorną naturą rynków to wyróżnienie najwyraźniej się zemściło, bo od wielu miesięcy mWIG pozostaje w tyle za bijącym rekordy amerykańskim benchmarkiem. Te zaległości osiągnęły wręcz rekordowe rozmiary w trakcie obecnej hossy, wynoszące już niemal 30 proc. (!).

Co ciekawe jednak jeśli spojrzymy na wykres pokazujący 12-miesięczne zmiany obu indeksów, to tam obecna sytuacja wygląda już bardziej znajomo.

Zauważmy, że w kolejnych cyklicznych dołkach zmiany mWIG-u (i zazwyczaj również innych polskich benchmarków) były z reguły dużo bardziej ujemne niż w przypadku S&P 500 (nam obecna sytuacja przypomina najbardziej lata 2011-2012).

Ale jest też druga strona medalu - w okolicach cyklicznych szczytów to mWIG mógł się pochwalić wyraźnie szybszym tempem zwyżki niż amerykański benchmark. Czasem różnice dochodziły do kilkudziesięciu procent.

Innymi słowy, zmienność zdaje się mieć dwa oblicza - w okresach słabości jest swoistą karą dla polskich indeksów takich jak mWIG40, zaś w okresach dobrych premiuje krajowe akcje w porównaniu z amerykańskimi. Ostatnie kilkanaście miesięcy, a szczególnie ten rok, przyniosły spore zaległości względem Wall Street...

Niezależnie już od wszelkich prognoz dotyczących wzajemnego zachowania obu indeksów, omawiane rozbieżności pokazują coś jeszcze - że warto o dywersyfikację portfela inwestycyjnego, bo w różnych okresach poszczególne rynki sprawują się lepiej lub słabiej.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo, starszy analityk w Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu