Rekordowe zamówienia na tankowce LNG z chińskich stoczni

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-12-2022, 13:11
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jednym z największych beneficjentów drastycznego wzrostu zapotrzebowania na jednostki morskie transportujące skroplony gaz ziemny (LNG) są chińskie stocznie, które „skorzystały” na maksymalnie już wykorzystywanych mocach produkcyjnych południowokoreańskich konkurentów, liderów tego segmentu, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Szacuje się, że do Chin trafiło prawie 30 proc. z tegorocznych rekordowych zamówień na 163 zbiornikowce LNG. Oznacza to ponad trzykrotny wzrost odkąd chińscy handlarze gazem i operatorzy flot starali się zabezpieczyć transport po tym, jak stawki frachtowe poszybowały w górę do rekordowych poziomów po załamaniu światowych przepływów dostaw energii przez rosyjską inwazję na Ukrainę.

Problem w tym, że z trzech chińskich stoczni tylko jedna ma doświadczenie w budowie tak ogromnych gazowców.

Nieco inne dane prezentuje firma Clarksons Research, zajmująca się dostawą danych żeglugowych. Jej wyliczenia wskazują, że chińskie stocznie zdobyły w tym roku 45 zamówień na tankowce LNG o wartości szacunkowej 9,8 mld USD. To około pięciokrotnie więcej niż zamówienia z 2021 r.

Niezależnie, które dane bardziej odpowiadają rzeczywistości można jednak mówić o spektakularnym wzroście i ustanowieniu nowych rekordów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane