Rekordowo wysoka produkcja opium w Afganistanie

PAP
opublikowano: 27-08-2007, 18:45

Powierzchnia upraw maku, z którego uzyskuje się opium, wzrosła w Afganistanie o 17 proc., do 193 tysięcy hektarów, przekraczając zeszłoroczny rekord - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu oenzetowskiego Biura ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).

Afganistan odpowiada za 93 proc. światowej produkcji opium, w większości przetwarzanego dalej w morfinę i heroinę.

Produkcja stale rośnie od czasu obalenia afgańskiego reżimu talibów przez USA i ich sojuszników w 2001 roku.

Rekordowe uprawy są możliwe dzięki odradzającemu się ruchowi talibskiemu i korupcji w rządzie. 80 proc. upraw maku przypada na kilka najbardziej niestabilnych prowincji przy granicy z Pakistanem. Sama prowincja Helmand, centrum talibskiego powstania, wytwarza ponad połowę afgańskiego opium.

"Helmand stał się największym na świecie źródłem nielegalnych narkotyków, prześcigając całe kraje, takie jak Kolumbia (kokaina), Maroko (konopie indyjskie) i czy Birma (opium)" - informuje UNODC.

Większość produkowanej z opium heroiny trafia za granicę, przynosząc nielegalne dochody rzędu 3 miliardów dol. rocznie. Pieniądze te z kolei zasilają powstanie talibów i służą do korumpowania urzędników, co pozwala dalej zwiększać uprawy.

Według raportu sytuacja jest dramatyczna, ale nie beznadziejna. Kluczem do walki z uprawami jest stłumienie talibskiego powstania. W spokojniejszych rejonach kraju produkcja opium spada - liczba prowincji bez opium zwiększyła się do 13 z 6 rok temu, głównie na północy i w centrum kraju.

Społeczność międzynarodowa przeznaczyła już prawie 100 milionów dol. na zwalczanie produkcji narkotyków w Afganistanie, jednak rząd wydał dopiero niecałe 3 proc. tej sumy - powiedział w wywiadzie dyrektor UNODC Antonio Maria Costa.

Costa dodał, że afgańska produkcja narkotyków przekracza już o połowę światowy popyt. Spada też cena, którą rolnicy otrzymują za surowiec - z 94 do 86 dol. za kilogram. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu