Rekordowy eksport oleju napędowego z Chin

opublikowano: 21-06-2016, 07:34

W maju 2016 r. z Chin wyeksportowano rekordową ilość oleju napędowego. To efekt osłabienia wewnętrznego popytu, co zmusiło krajowe rafinerie do przerzucenia nadwyżki paliwa na zagraniczne rynku, donosi Bloomberg.

Dostawy tzw. ”diesla” wzrosły w minionym miesiącu do 1,48 mln ton, podczas gdy eksport benzyny wzrósł do 780 tys. ton, do najwyższego poziomu od grudnia, wynika z danych zaprezentowanych przez Generalną Administrację  Celną.

Zużycie oleju napędowego w Chinach od dłuższego czasu notuje osłabienie. W kwietniu jego „konsumpcja” w ujęciu rocznym obniżyła się o 8,6 proc. Tymczasem zapasy benzyny w chińskiej gospodarce wzrosły w kwietniu do najwyższego w historii poziomu, co jest m.in. rezultatem rekordowej dziennej wydajności chińskich rafinerii.

Chiny kontynuują wzrost eksportu benzyny i oleju napędowego, głównie z powody słabego popytu krajowego. Swoje trzy grosze dorzucają niezależne rafinerie, które zwieszają skalę nadwyżki produktów naftowych – wyjaśnia Lin Jiaxin, analityk ICIS China.

 Tymczasem import gazu ziemnego przez gazociągi w maju osiągnął poziom 2,03 mln ton, co jest najniższą wartością od listopada 2015 r., zaś dostawy skroplonego gazu wyniosły 1,43 mln to i były najniższe od września ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Rekordowy eksport oleju napędowego z Chin