Renault wznawia produkcję w moskiewskiej fabryce

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-03-2022, 11:16

W poniedziałek 21 marca, po niemal miesięcznej przerwie wznowiona została produkcja w moskiewskim zakładzie należącym do francuskiego koncernu Renault, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

Zakład był zamknięty od 28 lutego i pierwotnie miał wznowić prace 5 marca. Decyzja wynikała – jak mówiły oficjalne komentarze – z powodu braku komponentów i problemów z logistyką dostaw. Jednak można domniemywać, że udział miała też rosyjska inwazja na Ukrainę.

Renault działa w Federacji Rosyjskiej również poprzez kontrolowaną przez siebie spółkę Avtovaz., największego w tym kraju producenta samochodów.

Renault produkuje modele, w tym Captur i Duster w moskiewskim zakładzie, i produkuje samochody Łada w ramach przedsięwzięcia Avtovaz. Rosja jest drugim co do wielkości rynkiem francuskiego producenta samochodów, z sięgającym 18 proc. wolumenem sprzedaży.

Renault posiada trzy zakłady na terenie Rosji. Według szacunków Citibanku, generuje około 8 proc. swoich przychodów na tamtejszym rynku.

Dostawy samochodów Łada produkowanych przez rosyjski koncern Renault spadły w lutym o 17 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2021 r . To już ósmy z rzędu miesięczny spadek marki, która sięga czasów sowieckich.

Tymczasem jak prognozuje Association of European Business, nawet bez sankcji, sprzedaż nowych samochodów w Rosji ma spowolnić w tym roku do 3,3 proc. z 4,3 proc. w 2021 r., z powodu niedoboru komponentów elektronicznych, wyzwań logistycznych i wyższych kosztów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane