Surowce znów drożeją, kolejne obniżki prognoz dla Rosji (RELACJA)

opublikowano: 21-03-2022, 06:16
aktualizacja: 21-03-2022, 15:28

Zapraszamy na naszą relację w wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie i reakcji rynków na doniesienia ze sfery geopolityki i gospodarki.

Adobe Stock

21:45 Dow Jones spadł o 0,6 proc., a Nasdaq kończył sesję zniżką o 0,4 proc. Strata S&P500 nie przekraczała 0,1 proc. Szef Fed wystraszył inwestorów swoim jastrzębim wystąpieniem. .

20:30 Spekulacje dotyczące wprowadzenia w UE zakazu importu rosyjskiej ropy podbiły notowania surowca. Kurs wzrósł o 7,1 proc. do 112,12 USD w przypadku WTI i 115,62 USD w przypadku Brent. Jest najdroższy od 8 marca kiedy notował najwyższą cenę od 14 lat.

19:35 Gaz ziemny w Europie najtańszy od 25 lutego, drugiego dnia inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

18:55 NBP udostępnił Narodowemu Bankowi Ukrainy linię swapową do 1 mld USD.

18:50 Szef Fed psuje nastroje na rynkach w USA wysyłając “jastrzębi” sygnał.

18:00 Koniec sesji na GPW: WIG (-0,11%), WIG 20 (-0,30%), WIG30 (-0,13%), mWIG40 (0,10%), sWIG80 (1,13%)

17:30 Uczestnicy rynku obstawiają odwrócenie krzywej rentowności USA do czerwca. Czy to sygnał zbliżającej się recesji?

16:45 W poniedziałek złoty umacnia się, a na krajowym długu mocno rosną rentowności, szczególnie na krótkim i środkowym końcu krzywej - komentuje główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek

16:00 Właściciel Facebooka i Instagrama, spółka Meta Platforms, jest organizacją ekstremistyczną - orzekł w poniedziałek moskiewski sąd

15:27 Przybyło krótkich pozycji na akcje spółek z GPW w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego. Najnowsze dotyczą CCC i KGHM.

15:05 Szefowa EBC Christine Lagarde oświadczyła w poniedziałek, że nawet w przypadku realizacji najgorszego scenariusza, czyli bojkotu rosyjskich surowców oraz przedłużającej się wojny, gospodarka eurolandu będzie rosła

14:20 Wraz z kolejnymi sankcjami nakładanymi na Rosję sankcjami analitycy z banków Goldman Sachs i Barclays zdecydowali się ponownie obniżyć prognozę dotyczącą PKB Rosji w 2022 roku

13:40 Po najlepszym od 2020 r. tygodniu (przynajmniej w przypadku indeksu S&P500), amerykańskie giełdy otwierają nowy tydzień w dużą dozą niepewności. Nastroje psuje katastrofa lotnicza w Chinach z udziałem Boeinga 737.

Matthew Lloyd

12:37 Wycena rubla w Moskwie wzmocniła się o 0,3 proc. do 104,48 za dolara, osłabiła za to względem euro, o 0,4 proc. do 115,15. Na rynkach offshore wyceniano dolara na 105,87 rubli. Wznowiono handel obligacjami OFZ. W przypadku benchmarkowych 10-latek rentowność ustabilizowała się na poziomie 13,3 proc. po tym jak przed sesją wzrosła do ponad 19,74 proc.

11:40 Jeśli Severstal, jeden z rosyjskich gigantów metalurgicznych nie dokona pełnej płatności kuponu w dolarach do czwartku, ryzykuje, że stanie się pierwszą rosyjską firmą, która nie wywiąże się ze swoich międzynarodowych zobowiązań dłużnych po nałożeniu sankcji.

10:54 Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że objęty sankcjami Zachodu majątek 28 najbogatszych rosyjskich oligarchów ma wartość 146,4 mld USD. Więcej...

DADO RUVIC / Reuters / Forum

10:15 Wycena niklu na LME spadła czwarty raz z rzędu o dopuszczalny dzienny limit ( 15 proc.) schodząc do poziomu 31 380 USD za tonę. W zeszłym tygodniu, przed zawieszeniem handlu, metal kosztował ponad 100 tys. USD/t.

9:50 W Brukseli toczą się dyskusje o utworzenia Funduszu Solidarności Ukrainy. Miałby on umożliwić dostęp do międzynarodowej płynności w celu finansowania importu artykułów pierwszej potrzeby i sprzętu wojskowego.

9:27 Na moskiewskiej giełdzie o godz. 13 czasu lokalnego (w Polsce będzie godz. 11) ma się rozpocząć handel obligacjami skarbowymi w normalnym trybie, poinformował bank centralny Rosji. No, prawie w normalnym, bo zabroniona ma być krotka sprzedaż.

9:15 Notowania kontraktów na gaz ziemny spadły w poniedziałek o około 7,2 proc., do prawie 97,55 EUR za MWh. Więcej...

9:05 Na otwarciu sesji WIG20 symbolicznie (-0,04%) spadł, ale szybko wyszedł nad kreskę i pnie się w górę.

W zmienionym od dziś składzie indeksu wyróżniają się CCC i jeden z nowicjuszy - mBank, pod kreską jest natomiast LPP.

Na szerokim rynku drożeją akcje m.in. Grupy Azoty, Grodna, Ciechu i Cognora, spada kurs Columbusa, który poniósł spore straty w IV kwartale 2021 r. i na dodatek po audycie musi korygować sprawozdania za lata poprzednie.

8:49 Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM, podniósł o 16 proc. do 24,4 zł cenę docelową akcji XTB. Więcej...

7:56 Dziesięć rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem sesji na GPW.

7:55 W poniedziałek rano kurs złotego pozostawał bez większych zmian. Euro kosztowało 4,71 zł, czyli tyle, co w piątek wieczorem. Więcej...

7:43 Jeden z menedżerów Kernela sprzedał na sesji 17 marca 6,6 tys. akcji spółki. To nie pierwsza w ostatnich tygodniach tego typu transakcja.

7:40 Giełdy w Azji zakończyły poniedziałkowe notowania spadkami. Ich skala nie była jednak zbyt duża. Z powodu święta nie było handlu na parkiecie w Tokio.

7:25 W wyniku działań wojsk rosyjskich w zakładzie Plast-Boksu na Ukrainie wybuchł pożar. Zniszczona została hala produkcyjna, magazynowa i pomieszczenia biurowe. Straty na razie są trudne do oszacowania.

7:01 Australijskie władze zakazały eksportu tlenku glinu do Rosji co mocno podbiło notowania aluminium na giełdach towarowych. Zyskują ponad 4 proc.

6:45 Nowy tydzień ropa rozpoczyna kontynuacją wzrostowego trendu. Rynek obawia się przedłużającego się konfliktu w Ukrainie oraz doniesień z Arabii Saudyjskie, gdzie zaatakowano obiekty związane z infrastrukturą energetyczną.

6:30 Podczas poniedziałkowego handlu w Azji złoto zyskuje na wartości. Próbuje odrobić straty po największej tygodniowej przecenie od czerwca minionego roku

6:15 Na najbliższy piątek zapowiedziana została wizyta prezydenta USA w Polsce. Więcej...

6:10 Ukraina odrzuciła rosyjskie ultimatum dotyczące Mariupola. Więcej...

Najważniejsze wydarzenia weekendu:

  • Niemcy po raz kolejny przyznały, że nie mogą pozwolić sobie na rezygnację z rosyjskich surowców. Minister gospodarki Robert Habeck stwierdził, że „…gorzka wiadomość jest taka, że nadal potrzebujemy rosyjskiego gazu".
  • Francja zamroziła już rosyjski majątek o wartości 850 mln EUR
  • Prezydent Ukrainy poinformował, że kraj nie ma żadnych szans, by wejść do NATO
  • Z powodu wywołanej rosyjską inwazją wojny na Ukrainie 10 mln ludzi musiało opuścić swoje domy, szacuje ONZ
  • Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał w niedzielę Chiny, by porzuciły neutralne stanowisko i potępiły napaść Rosji na Ukrainę. Wyraził przy tym przekonanie, że w Pekinie zaczynają rosnąć wątpliwości co do dalszej neutralnej pozycji
  • Siły rosyjskie twierdzą, że po raz kolejny użyły pocisków hipersonicznych i w niedzielę zniszczyły nimi położony w Konstantinowce na południu Ukrainy magazyny paliw ukraińskiej armii
  • Zdecydowana większość z około 250 belgijskich firm z siedzibą w Rosji odmawia opuszczenia tego kraju. Część z nich tłumaczy decyzję o pozostaniu w Rosji “solidarnością z rosyjskimi pracownikami i klientami”.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane