Resort gospodarki uruchamia specjalny fundusz pożyczkowy dla kobiet

opublikowano: 24-04-2014, 13:42

Polki, które prowadzą lub planują rozpocząć działalność gospodarczą, wkrótce będą mogły uzyskać niskooprocentowaną, inwestycyjną pożyczkę w wysokości 20 - 40 tys. zł. Pilotażowy projekt realizuje resort gospodarki i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Rządowym urzędnikom nie udało się przekonać przedsiębiorców do sięgnięcia po wsparcie na projekty dotyczące rozwoju technologii, więc planują przesunąć fundusze na aktywizację zawodową kobiet. Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt rozporządzenia, dzięki któremu kobiety z regionów o wysokiej stopie bezrobocia będą mogły otrzymać 20-40 tys. zł preferencyjnych pożyczek na otwarcie albo rozwój już prowadzonej działalności gospodarczej.

„Celem nowelizacji rozporządzenia jest uruchomienie (…) funduszu pożyczkowego dla kobiet. Źródłem finansowania zadania są środki funduszu pożyczkowego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym w wysokości 25 mln zł, pochodzących ze środków Agencji Techniki i Technologii (której następcą prawnym jest PARP). Pożyczki te nie cieszyły się zainteresowaniem wśród przedsiębiorców— w latach 2011-2013 nie udzielono żadnej pożyczki” — czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Teraz urzędnicy uznali, że pulę pieniędzy chętnie wykorzystają kobiety. Mogą zabiegać o pożyczkę pięcioletnią, z oprocentowaniem 2 proc. rocznie. Wymagany wkład własny to 5 proc. Znajdą się chętne?

— Pomysł skierowania funduszy na pomoc kobietom w zakładaniu własnych biznesów jest świetny. Kobiety dosyć trudno podejmują decyzje o zmianie pracy, głównie ze względu na potrzebę stabilizacji, macierzyństwo itp. Dedykowanie specjalnego „kobiecego” finansowania to jak podanie im ręki przez rząd.

Jedna kwestia może być jednak niepokojąca — na wsparcie finansowe mogą liczyć przede wszystkim osoby z terenów o wysokim bezrobociu. Takie otoczenie z zasady nie ułatwia prowadzenia biznesu. Może więc warto nie trzymać się ściśle rejonizacji, ale wspierać kobiety z całej Polski, które mają najlepsze pomysły biznesowe, gwarantujące zwrot zaciągniętej pożyczki, bo przecież każdą trzeba zwrócić — komentuje Ewa Bałdyga, która założyła i kieruje agencją Martis, zajmującą się PR.

Zobacz więcej

fot. Małgorzata Pstrągowska

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Resort gospodarki uruchamia specjalny fundusz pożyczkowy dla kobiet